Włoskie restauracje w Polsce cz. 1

Wspominalam jakiś czas temu na profilu na Facebooku, ze zamierzam skupić się nieco na pisaniu o miejscach w Polsce, w których można rozkoszować się włoską kuchnią. Będę opisywać konkretne miejsca według dość jasnego kryterium: czy restauracja predystynująca do bycia włoską faktycznie reprezentuje poziom kuchni włoskiej i czy mozna w niej zjeść włoskie potrawy. Zanim przejdę do opisywania konkretnych miejsc (włoskie restauracje w Krakowie – drżyjcie!) kilka słów wstępu.

Jako normalny śmiertelnik  wybierający się do włoskiej restauracji w Polsce, któremu zdarzyło się być we Włoszech, lubiący dania kuchni włoskiej, ale nie będący jej znawcą może nie zauważyłabym ogromnej różnicy pomiędzy miejscem, które serwuje prawdziwie włoskie danie, a czyms, co nazwane jest włoskim, ale nie mający z nim wiele wspólnego. Jednak żyjąc na co dzien z Włochem i mając okazje wspólnego próbowania wielu miejsc, ktore taka kuchnie oferują przekonałam się, że w Polsce nie ma włoskich restauracji. I chociaż na każdym rogu (i w małych i dużych miastach) szyldy krzyczą, że oferują włoską pizze i włoską kuchnie, gwarantuje Wam ze 99,9% nie tylko nie są włoskimi restauracjami, ale menu, ktore serwują niewiele ma wspólnego z włoską kuchnią i gwałci ją pod każdym względem.

Moda na Włochy w Polsce trwa, ale fakt jest, że idąc do restauracji określającej się jako włoska oczekuję potraw przygotowanych według włoskich tradycji i przepisów (zwłaszcza jeśli chodzi o klasyki!) i między innymi takim kluczem będę sprawdzać miejsca w Krakowie (i na mojej drodze gdziekolwiek indziej ;)). Bo przecież tak samo jak idąc do polskiej restauracji i zamawiając klasyczny żurek chcemy, aby był przygotowany według przepisu na żurek  (czyli z kiełbasą, opcjonalnie z boczkiem, a nie np. kurczakiem, prawda?),  tak samo zamawiając pasta carbonara, chcę ją dostać przygotowaną na bazie jajek (ale nie jajecznice), a nie śmietany (jak serwowane jest w prawie każdej polskiej restauracji! W jednej dostałam nawet jajko sadzone rozbite na samej górze dania „na ozdobę” LOL). Nieoceniona pomocą w weryfikacji jest dla mnie mój Partner, ktory jak to Włoch jeszcze przed przekroczeniem progu potrafi określić czy miejsce to serwuje prawdziwą kuchnie włoską czy fake .

Kończąc ten wywód zapowiadam, że kolejny wpis bedzie właśnie o tym, jak rozpoznać czy włoska restauracja w Polsce to prawdziwie włoskie miejsce czy fake.