Zdolni Włosi w branży filmowej, czyli przegląd włoskich Oscarów w historii

Choć personalnie dla mnie Oscary nie są wyrocznią jeśli chodzi o dobre filmy – zdarzyło się, że wiele tych, które w mojej ocenie zasłużyły na nagrodę ich nie otrzymało, a nagrodzone zostały filmy, które nie były aż tak dobre, to w opinii publicznej Academy Awards są ogromnym wydarzeniem filmowym i cieszą się ogromną renomą. Postanowiłam przyjrzeć się utalentowanym Włochom, którzy w historii Oscarów zostali nagrodzeni. I nie tylko aktorów, ale wszystkich, którzy tworzą branżę filmową. Oto lista Włochów, którzy otrzymali nagrody! 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Roberto-Benigni_600x450
zrodlo: www.vanityfair.it

W 1998 roku Roberto Benigni jako pierwszy włoski aktor otrzymał Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Life Is Beautiful (La vita è bella). Póki co była to jedyna taka nagroda dla włoskiego aktora pierwszoplanowego.

Life_Is_Beautiful_cd
zrodlo: wikipedia

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Jako pierwsza włoska aktorka pierwszoplanowa Anna Magnani otrzymała nagrodę za film The Rose Tatto w 1955 roku.
anna-magnani-1 Maureen_Stapleton_Don_Murray_The_Rose_Tattoo_1951

Kolejną włoską aktorką, która została doceniona w kinematografii była olśniewająca Sophia Loren w 1961 roku za film La ciociara (przetłumaczony na angielski jako “Two Women”).

La ciociara

La ciociara2


Najlepsza scenografia

Osobiście zawsze doceniam nagrody za scenografię, gdyż poza aktorami to właśnie ten element tworzy dużą część klimatu filmowego. W zestawieniu umieszczam nie tylko włoskie filmy, ale te, których wybitni twórcy włoscy zostali nagrodzeni za swoją pracę.

The Last Emperor
www.primefocusworld.com

I tak, pierwszą w historii nagrodą Oscarową za scenografię otrzymał film A Room with a View. Nagrodę tę otrzymał w 1987 roku Elio Altramura Gianni Quaranta.

W tym samym roku docenieni zostali Bruno CesariOsvaldo Desideri i Ferdinando Scarfiotti za dekoracje w filmie The Last Emperor.
A Room with a View

W 2004 roku nagroda powędrowała do duetu Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo za film reżyserii Martina Scorsese – The Aviator. 3 lata później (2007) ten sam duet otrzymał Oscara za scenografię do licznie nagradzanego musicalu Tima Burtona Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street z Johnym Deppem.
Sweeney Todd- The Demon Barber of Fleet Street

the aviator
Na tym się jednak nie skończyło jeśli chodzi o osiągnięcia tego duetu. W 2011 zostali ponownie nagrodzeni, tym razem za scenografię do filmu Hugo.

www.rogerebert.com


Najlepsze zdjęcia

Poniżej lista nagrodzonych włoskich artystów. W 1968 roku za film Romeo and Juliet nagrodzony został Pasqualino De Santis

 

Romeo-Juliet-1968-romeo-and-juliet-by-franco-zeffirelli-21275418-483-250
www.fanpop.com


W 1978 roku za Apocalypse Now nagrodę dostał Vittorio Storaro. Ten sam artysta został ponownie nagrodzony 1981 roku za film Reds, a parę lat później za The Last Emperor.

reds movie
imdb.com
apocalypse-now-1-by-jock
thelachatupdate.com

Przez jakiś czas później w nagrodach za zdjęcia było długo długo nic… Aż do 2009 roku, w którym  powstał film Avatar, za który Mauro Fiore otrzymał nagrodę.

Avatar
www.overthinkingit.com

Najlepszy reżyser 

Kilku utalentowanych reżyserów weszło na “salony” światowych nagród oscarowych. Pierwszym z nich był Frank Capra, został nagrodzony w 1934 roku jako pierwszy włoski reżyser w historii i powtórzył swój sukces jeszcze dwa razy (w 1936 roku i 1938). Filmy za które został doceniony toIt Happened One Night Mr. Deeds Goes to Town i You Can’t Take It with You.
Frank Capra filmy

Oczywiście w historii było wiele nominacji włoskich reżyserów do Oscara, jednak tylko jeden z nich zdobył nagrodę. Po raz kolejny wymienię tu film The Last Emperorktórego reżyser Bernardo Bertolucci został nagrodzony w 1987 roku.


 

Kostiumy 

Lubię tę kategorię, gdyż bardzo często wpływa na finalny wygląd filmu. Zresztą – w tworzeniu filmu nie ma rół mniej i bardziej ważnych, każdy dokłada swoją cegiełkę, która pracuje na sukces filmu. Pierwszym nagrodzonym Oscarem kostiumografem jest klasyka włoskiego kina- film The Sweet Life (La dolce vita) i  Piero Gherardi.

La Dolce Vita
deadline.com

 

Dwa lata później ten sam kostiumograf nagrodzony został nagrodzony za film włoskiej produkcji, reżyserowany ponownie przez Federico Felliniego .

Film_140w_8_1_2_original
www.criterion.com

W tym samym roku nagrodę otrzymał Vittorio Nino Novarese, za film w kolorze – Cleopatra. Kostiumograf został parę lat później nagrodzony również za kostiumy do filmu Cromwell.

cleopatra movie
Cleopatra , źródło: deadline.com

Cromwell-1970-001 cromwell

W 1968 roku nagrodzony został Danilo Donati za wspomniany już film Romeo and Juliet. Ten sam kostiumograf wygrywa w 1976 roku za kostiumy do filmu Il Casanova di Federico Fellini.
hqdefault

 
W 1975 roku nagroda za najlepszy kostium ląduje do Milena Canonero za film wyprodukowany przez Stanley’a Kubricka –  Barry Lyndon.

barry london

W 1990 Franca Squarciapino wygrała za scenografię do filmu Cyrano de Bergerac

cyranodebergerac
newslang89.wordpress.com

W  1993 roku Gabriella Pescucci została nagrodzona za kostiumy do filmu reżyserii Martin Scorsese –  The Age of Innocence

wiek niewinnosci

Kolejne lata to zdecydowanie czas rozkwitu twórczego dla projektantki Mileny Canonero, która w 1981 roku wygrywa za film Chariots of Fire, w 2006 za Marie Antoinettea w 2014 za The Grand Budapest Hotel.

movies


Edycja

Edycja mimo, że nie jest najbardziej “widoczną” rolą (najbardziej doceniani zawsze są aktorzy i reżyser, również osoby odpowiedzialne za scenariusz) to edycja filmu ma ogromny wpływ na jego filnalny kształt. Kilkukrotnie wspominałam tu film The Last Emperorktóry właśnie za najlepszą edycję został nagrodzony w 1987 roku (edytorka Gabriella Cristiani). W 1991 nagrodę zdobył Pietro Scalia za film JFK, reżyserii Oliver Stone. Edytor został ponownie nagrodzony w 2001 roku za film Black Hawk Down

filmy włoskie edycja

 


Najlepszy film obcojęzyczny

W tej kategorii włoskie filmy zdobyły 32 nominację, a wygrały 14 razy! Nie będę opisywać każdego z tych filmów, gdyż najlepszym filmom włoskim poświęcę osobny wpis 🙂 A oto wygrani: 


 

Najlepsza charakteryzacja

Jedyną w tej kategorii nagrodę jako włoskiego pochodzenia charakteryzator zdobył Manlio Rocchetti za charakteryzację do filmu Driving Miss Daisy.

Driving Miss Daisy


Najlepsza muzyka

Oczywiście lista przedstawia muzykę skomponowaną przez włoskich (lub włoskiego pochodzenia) artystów, którzy zdobyli Oscara za swoją pracę.

Pierwszym nagrodzonym pod względem muzyki filmem, w którym muzyka tworzona była przez włoskiego artystę to The Godfather: Part II (oryg. tytuł Il padrino – Parte II), a nagrodzony artysta to Nino Rota (w 1974 roku).
Tutaj dostępny soundtrack:

Kolejny film to Midnight Express (nagroda w 1978 roku) z muzyką tworzoną przez Giorgio Moroder.

 

W 1983 roku film Flashdance otrzymał nagrodę za muzykę (Giorgio Moroder).

Top Gun otrzymał Oscara za muzykę do filmu skomponowaną przez tego samego artystę – Giorgio Moroder. Poniżej chyba wszystkim znany utwór:

W 1998 roku Nicola Piovani zdobył Oscara za muzykę do filmu Life Is Beautiful (La vita è bella).

Film Atonement został nagrodzony w 2007 roku za muzykę skomponowaną przez Dario Marianelli.

Ostatnia (jak dotąd) nagroda powędrowała do Ennio Morricone za film Tarantino The Hateful Eight.


Najlepszy scenariusz (adaptacja)

Nagrodę za najlepszy scenariusz, będący adaptacją książki zdobył Bernardo Bertolucci za scenariusz do filmu The Last Emperoro którym wielokrotnie już wspominałam 🙂


Najlepszy scenariusz – oryginał 

W 1962 roku nagrodzeni zostali włoscy scenarzyści Ennio De ConciniAlfredo Giannetti i Pietro Germi za scenariusz do filmu Divorzio all’italiana – (Divorce, Italian Style).

A tu zabawna scenka z filmu (po włosku) :)) :

 


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: