Nie będe oryginalna przyznając, że podczas długich ciemnych zimowych wieczorów, jedną z moich ulubionych czynności jest nadrabianie zaległości filmowo-serialowo-dokumentalnych. Szczególnie zbawienne w tym sezonie okazują się platformy online typu Netflix. W czeluściach jego katalogu, od czasu do czasu natrafiam na ciekawe produkcje dotyczące Włoch. Postanowiłam stworzyć i podzielić się z Wami listą rzeczy związanych z Italią do obejrzenia na Netflixie.
Przeglądając poniższą listę miejcie na uwadze fakt, że Netflix lubi regularnie aktualizować swój katalog, co skutkuje niekoniecznie tylko dodawaniem nowych treści ale niestety też ich usuwaniem. Postaram się jednak cyklicznie aktualizować to zestawienie!
Poniższe pozycje to przekrój gatunków, od dokumentu, poprzez obyczajowe, filmy z Italią w tle, dokuseriale historyczne. Sami wybierzcie coś dla siebie i koniecznie dajcie znać w komentarzu, co przypadło Wam do gustu a co niekoniecznie. No to jedziemy:
1. Chef’s Table, odcinek 1: Massimo Bottura
Gatunek: dokument kulinarny, serial
Czas trwania: 1 odcinek – około 50 minut
Rok produkcji: 2003
Nie wiem czy to kwestia mojej wrażliwości, ale ten odcinek skradł moje serce. Być może słyszeliście o restauracji Osteria Francescana, która znajduje się w miasteczku Modena w regionie Emilia Romana? Tak czy owak, musicie zobaczyć ten odcinek, w którym szef kuchni Massimo Bottura dzieli się swoją historią. Uwielbiam oglądać lub czytać o historiach osób, które osiągnęły sukces i dzielą się swoimi początkami. Często okazuje się, że (oprócz niekwestionowanego talentu) nieoczekiwany zbieg okoliczności potrafi zmienić bieg historii. Ten odcinek, historia i osobowość Massimo mocno mnie zainspirowały. Twórczo, zawodowo, personalnie. Dodatkowo, produkcja Netflix naprawdę dołożyła starań w aspekt wizualny i muzyczny, dzięki czemu kuchnia przedstawiona jest tu jak niczym warsztat artystyczny. Właściwie można powiezieć, że nim jest! Po obejrzeniu tego odcinka wymarzyłam sobie kiedyś lunch w Osteria Francescana!
2. Salt Fat Acid Heat – odcinek ‘Fat’
Gatunek: dokument kulinarny w odcinkach
Rok produkcji: 2018
Szef kuchni i dziennikarz kulinarny Samin Nosrat podróżuje po świecie w celu obalania mitów na temat jedzenia, a także poznania podstawowych zasad pysznego jedzenia. Odcinek “Fat” skupia się właśnie na Włoszech. Samin wyrusza na północ Włoch, gdzie poznaje uroki plantacji oliwek, mięsa, serów.
3. Masters of None
Gatunek: serial obyczajowy, komediodramat
Rok produkcji: 2017
Masters of None to lekki serial obyczajowy Netflixa, którego główny bohater Dev, zmaga się z codziennym życiem prywatnym i zawodowym w wielkim mieście. Akcja pierwszego sezonu ma miejsce w Nowym Jorku, jednak w drugim sezonie przenosimy się razem z głównym bohaterem do malowniczej Toskanii. Poniżej zwiastun sezonu drugiego (ale jeśli planujecie obejrzeć serial, zacznijcie od początku ;))
4. Spartakus
Gatunek: serial historyczny
Rok produkcji: 2013
Oh, jak mnie wciągnął ten serial! Spartakus to amerykański serial, którego fabuła skupia się na przedstawieniu losów Spartakusa, słynnego gladiatora, który w latach 73-71 p.n.e dowodził powstaniem niewolników przeciw republice rzymskiej. Pierwszy sezon przedstawia serię wydarzeń, które doprowadziły do powstania, drugi i trzeci sezon to wgląd w przebieh powstania.
5. Suburra: Blood on Rome
Gatunek: serial kryminalny
Rok produkcji: 2017
Ta włoska produkcja wciąż jest na mojej liście do obejrzenia. Jest to prequel filmu pełnometrażowego o tytule Suburra (2015), a fabuła obu tych produkcji oparta jest na powieści o tym samym tytule (autorstwa Giancarlo De Cataldo i Carlo Bonini). Przedstawiona w serialu historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami związanymi z działalnością mafijnej organizacji ‘Mafia Capitale’, jej powiązań z polityką, kościołem i ujawnia kulisy śledztwa prowadzonego w tej sprawie. Nie wiem jak Wy ale ja na pewno obejrzę!
6. Amanda Knox
Gatunek: dokument, zbrodnia
Rok produkcji: 2016
Kryminalnych historii z ‘Italią w tle’ ciąg dalszy. Amanda Knox to półtoragodzinny dokument opowiadający historię skazanej za morderstwo Amandy Knox – Amerykanki, która spędziła prawie cztery lata we włoskim więzieniu oskarżona o zbrodnię na swojej współlokatorce Meredith Kercher. Po długim śledztwie Amanda została uwolniona, a winnym okazał się ktoś inny… Dokument przedstawia drogę przez jaką przechodziła Amanda i ukazuje historię z perspektywy jej najbliższych. O całej historii możecie też przeczytać tutaj.
7. Sześć dni z życia (On My Skin / Sulla mia pelle)
Gatunek: dramat biograficzny
Rok produkcji: 2018
Włoska produkcja ukazująca kulisy jednej z najbardziej kontrowersyjnych spraw włoskiego wymiaru sprawiedliwości w ostatnich latach. Stefano Cucchi zostaje aresztowany za drobne przestępstwo i zostaje znaleziony martwy podczas aresztowania…
8. Franca: chaos and creation
Gatunek: dokument biograficzny
Rok produkcji: 2016
Film opowiada historię Franca Sozzani, włoskiej dziennikarki i redaktor naczelnej Vogue Italia, sprawującej tę funkcję przez około 30 lat. Dokument podkreśla jej wpływ na branżę modową we Włoszech i na świecie. Dokument został wyreżyserowany przez jej syna Francesco Carrozzini, dzięki czemu możemy również podejrzeć kulisy ich relacji rodzinnej.
9. Zawieszona kawa (Coffee for all/ Caffe Sospeso)
Gatunek: dokument
Rok produkcji: 2017
Dokument ukazuje, jak w miastach takich jak Neapol, Buenos Aires, Nowy Jork ludzie reagują na neapolitańską tradycję “zawieszonej kawy”, zapoczątkowanej podczas II Wojny Światowej w Neapolu (Kasia z Kawacafffe pisała o tym na blogu), kiedy to w trudnych czasach ludzie zwykli zamawiać dwie filiżanki kawy – jedną dla siebie a drugą dla osoby, która nie mogłaby sobie na nią pozwolić.
10. Welcome Mr. President! (Benvenuto Presidente!)
Gatunek: komedia
Rok produkcji: 2013
Sfrustrowani politycy decydują się wybrać na prezydenta historyczną postać, w czego konsekwencji do władzy dochodzi rybak ze wsi o tym samym imieniu i nazwisku.
11. Turysta (The Tourist)
Gatunek: film akcji
Rok produkcji: 2010
Bądźmy szczerzy, film nie jest perełką kina a recenzenci nie byli łaskawi w jego ocenie jednak film mimo to ląduje tu na liście ze względu na wenecką scenerię i obsadę – w rolach głównych Angelina Jolie i Johny Depp. Coś lekkiego na wieczór.
12. Pierwszy zespół: Juventus
Gatunek: dokument
Rok produkcji: 2018
Coś dla fanów piłki nożnej zespołu Juventus. Dokument ukazuje ich batalię o siódme z rzędu mistrzostwo Włoch i triumf w Lidze Mistrzów.
13. Rocco
Gatunek: dokument biograficzny
Rok produkcji: 2016
“Rocco” to biografia włoskiej gwiazdy porno Rocco Siffredi. O kulisach jego sławy, rozwoju kariery zawodowej, życiu prywatnym. Nic dodać nic ująć 🙂
14. Rzymskie dziewczyny (Baby)
Gatunek: dramat obyczajowy, serial
Rok produkcji: 2018
Rzymskie dziewczyny to oryginalny włoski serial Netflix opowiadający historię grupy rzymskich nastolatek odrzucających społeczne normy, szukając własnej tożsamości i niezależności. Inspiracją do jego powstania była prawdziwa historia nastoletnich prostytutek z Rzymu. Sprawa odbiła się we Włoszech szerokim echem, w konsekwencji czego zostało skazanych kilka osób za handel seksualny. Osobiście jeszcze nie widziałam tej produkcji, ale chciałabym dać jej szansę.
15. Włoska robota (The Italian Job)
Gatunek: akcja, kryminał
Rok produkcji: 2003
Włoska robota to produkcja inspirowana klasycznym obrazem z 1969 roku o tym samym tytule, opowiadająca historię grupy ekskluzywnych złodziei, którzy dokonują rabunku ze sztabami złota. Kiedy akcja się powodzi, jeden z nich próbuje wyeliminować resztę. A wszystko to z Wenecją w tle!
16. Somebody Feed Phil (odcinek Venice)
Gatunek: serial kulinarno-podróżniczy
Rok produkcji: 2018
Amerykański producent Philip Rosenthal, autor serialu “Everybody Loves Raymond” wyrusza w podróż kulinarną w różne części świata i zabiera ze sobą widzów. Jeden z odcinków Philip wyrusza do Wenecji.
17. Roman Empire
Gatunek: serial historyczny
Rok produkcji: 2018
To amerykańsko-kanadyjska produkcja ukazująca dzieje Cesarstwa Rzymskiego. Serial zawiera dwa sezony. Sezon pierwszy opowiada historię cesarza Kommodusa. Sezon drugi to kulisy rosnącej sławy Juliusza Cezara i upadku Rzymu.
18. Zabójstwo Versace: American Crime Story
Gatunek: kryminalny serial dokumentalny
Rok produkcji: 2018
Drugi sezon serialu American Crime Story koncentruje się na życiu i śmierci projektanta Gianni Versace, który został zastrzelony przed własnym domem w 1997 roku.
A Wy co najchętniej oglądacie na Netflix? Widzieliście którąś z powyższych produkcji? Dajcie znać w komentarzu!
__
Zdjęcie główne: freestocks.org via Unsplash
To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:
- Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będe wiedziała co myślą moi czytelnicy, a to dla mnie cenna wskazówka
- Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebooku, gdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
- Śledź mnie na Instagramie @uwielbiamwloskieklimaty, gdzie dzielę się swoją codziennością i blogowaniem za kulisami!
- Otrzymuj ‘Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.
- Obserwuj mój blog na Bloglovin, aby nie przegapić nowych wpisów!