Tomino – ser (z regionu Piemonte) o dwóch obliczach

Po raz pierwszy spróbowałam sera tomino kilka miesięcy temu w rodzinnej Ristorante Vecchio Suiss, w górzystym regionie Valle d’Aosta, zaraz po przeniesieniu się w te okolice. Tomino to ser charakterystyczny dla sąsiedniego regionu Piemonte, którego stolicą jest Turyn. Wyrabiany jest zazwyczaj z mleka krowiego, czasami mieszanego.

Piemonte

ODSŁONA ŚWIEŻA: JAKO STARTER

Podczas tamtej kolacji zaserwowano tomino jako jeden z antipasto, które jak zapewne wiecie są nieodłączną częścią włoskiego posiłku. Przyprawiony był wtedy na kilka sposobów, m.in. w wersji słodkiej z cynamonem i rodzynkami (choć ser ten do typowo słodkich nie należy).

Tomino w świeżym wydaniu ma miękką konsystencję i delikatny słodko-kwaśny smak. Aromat ten zapadł mi wtedy w pamięć. Na pierwszy rzut oka skojarzyłam ten ser z polskim klasycznym serem białym, jednak po rozkrojeniu i spróbowaniu kawałka dostrzegłam różnicę, zarówno pod względem konsystencji, jak i walorów smakowych.

świeży ser tomino

 

Moje ulubione wydanie to świeże tomino lekko skropione oliwą z oliwek, przyprawione bazylią i (opcjonalnie) odrobiną czosnku, jak na poniższym zdjęciu. Według mnie takie połączenie doskonale komponuje się ze smakiem tego sera!

świeży tomino

 

ODSŁONA NA CIEPŁO: TOMINO ZAWINIĘTY W SPECK (JAKO DANIE)

Pewnego dnia miałam okazję spróbować nowego (dla mnie) dania – sera zawiniętego w speck (tradycyjnie wędzoną szynkę) i ugrillowanego na rozgrzanej patelni. Na pierwszy rzut oka ser ten przypominał mi camembert, gdyż na zewnątrz otoczony jest podobną ‚skórką’. Jakie było moje zdumienie, gdy okazało się, że ser ten też nazywa się TOMINO! Myślałam, że to pomyłka. Przecież ten, który zapamiętałam był świeży, biały i bez żadnej skórki. Okazało się, że to po prostu drugie ‚oblicze’ sera tomino! W tym wydaniu ser jest stagionato (‚przyprawiony’) i ma cienką, jasnożółtą skórkę.

Później dowiedziałam się, że w regionie Piemonte występuje aż 11 rodzajów sera tomino (o różnych ‚podtytułach’ m.in. tomino di Casalborgone, tomino canavesano asciutto, tomino canavesano fresco itd.)

Przyrządzenie jest banalnie proste. Kawałek tomino zawinięty został w dwa plasterki speck i wylądował na patelni. Pod wpływem temperatury lekko rozpuścił się w środku i zrobił się ciągnący. ‚Otulenie’ szynką chroni ser przed wydostaniem się na zewnątrz i dodaje idealnego wędzonego posmaku. Tak przyrządzony posiłek można zaserwować jako danie główne w towarzystwie świeżych lub grillowanych warzyw.

ser tomino

ser tomino z patelni

 

Mieliście okazję spróbować już sera tomino? Jeśli kiedyś będziecie w regionie Piemonte, koniecznie skosztujcie! Serwowany jest też w okolicznych regionach, więc miejcie oko na menu będąc na północy Włoch! 🙂