The Italian Way, czyli wystawa fotografii włoskiej mody Vogue w Mediolanie (2014)

Do Mediolanu mam dość osobisty stosunek i sama zaskoczyłam się faktem, że wciąż nie opublikowałam o tym mieście żadnego wpisu! Postanowiłam więc to nadrobić i w ostatnich dniach przejrzałam moje zbiory zdjęciowe, co przypomniało mi, że będąc w 2014 roku w tym mieście natrafiłam na ciekawą wystawę. Od jej opisu zaczynam cykl o Mediolanie.

Wystawa była uznaniem włoskiego piękna i prezentowała fotografie modowe, które na przestrzeni lat ukazały się w Vogue. Zdjęcia wraz z opisami prezentowane były na budynkach w dzielnicy Porta Nuova (“Nowe Drzwi”), biznesowej i modernistycznej części Mediolanu. Uwielbiam fotografię i zakochałam się wtedy w prezentowanych pracach znanych fotografów, dlatego sama zaszalałam tam z aparatem, czego rezultaty możecie obejrzeć poniżej. Wystawa pochodzi z 2014 roku, ale prezentowane na niej fotografie są ponadczasowe! Na początek jednak kilka słów o dzielnicy, w której całe to wydarzenie miało miejsce.

Porta Nuova

Porta Nuova to biznesowa dzielnica Mediolanu zaznaczonana na czerwono na poniższej mapce. Projekt dzielnicy narodził się w 1997 roku i powstał na zdegradowanym terenie miasta, którego przebudowa zajęła aż 14 lat. Obecnie dzielnica cechuje się licznymi innowatorskimi projektami architektonicznymi, a ich przykład możecie podziwiać poniżej.

 

Ta zielona architektura to nowatorska inwestycja Bosco Verticale (“Pionowy Las”), zaprojektowana z myślą o tym, by w Mediolanie stworzyć pierwszy na świecie pionowy las. Koncept ‘zielnego designu’ zakłada rozwój przyjaznych środowisku projektów, które mają na celu rozpowszechnianie zielonych terenów i wpisanie ich w architekturę miasta. Przyznam, że wtedy po raz pierwszy zetknęłam się z tym terminem i pierwszy raz zobaczyłam taki projekt na żywo. Od razu mnie zachwycił!

Poniżej kilka zdjęć z pozostałej części biznesowej dzielnicy Porta Nuova.

Hołd złożony włoskiemu pięknu

Wystawa fotografii (wraz z opisami) umieszczona została na witrynach budynków. Wśród prac znalazły się fotografie artystów takich jak Nathaniel Goldberg, Steven Meisel, Miles Aldridge, Mark Seliger, Peter Lindbergh, czy Oliviero Toscani. Niektóre prace pochodzą nawet z lat 60!

 

 

Podoba Wam się wystawa? Która fotografia zrobiła na Was największe wrażenie?


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:

Ilustracje we włoskich klimatach banner