Technologie w podróży – podsumowanie trendów [Travel Trends 2016 – Think With Google]

Oprócz włoskich klimatów uwielbiam też nowe technologie i dotychczas miałam szczęście pracować w miejscach, które je rozwijają. Prywatnie w wielu dziedzinach ułatwiają mi życie, pomagają w pracy lub są źródłem rozrywki, a często i wiedzy.

Dla mnie i dla wielu innych ludzi technologia stała się także nieodłącznym elementem każdej podróży, zarówno w momencie jej planowania, jak i w trakcie. I choć wciąż przed każdą podróżą nabywam papierową wersję przewodnika (lubię przekartkować przed podróżą, w samolocie, czy na plaży), jednak nie będę owijać w bawełnę – smartfon stał się nieodłącznym kompanem moich podróży. A photo by Jordan McQueen. unsplash.com/photos/1eWaod96d3k

Powody, dla których ludzie podróżują nie zmieniają się radykalnie, zmienia się jednak sposób, w jaki to robią. ThinkWithGoogle opublikował ciekawy raport Travel Trends 2016  podsumowujący dane wynikające z wyszukiwań użytkowników, w oparciu o [sic!] 350 milionów anonimowych profili podróżujących. To dużo. Bardzo dużo. Wynikiem jest zestawienie tendencji zachowań podróżującego wykorzystującego technologie, w oparciu o zachowania online, mobile, czy kanały video.

online

Oto kilka interesujących trendów w wykorzystaniu technologii w podróży:

 1. MOBILE MOBILE MOBILE
  Konsumenci coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, zarówno na etapie wyszukiwania miejsc, planowania przebiegu podróży, jak i w trakcie. Urządzenia mobilne coraz częściej służą do porównywania cen biletów lotniczych, a także dokonywania rezerwacji np. hotelu, samochodu itp. W marketingu takie decyzje nazywane są mikro-momentami – punktami decyzyjnymi, w których marki mogą wpłynąć na nasze decyzje.

   

 2. I-WANT-TO-GET-AWAY-MOMENTS 
  Nieodłączną częścią podróży jest planowanie i inspirowanie się jeszcze długo przed jej rozpoczęciem. To moment, w którym zaczynamy myśleć o miejscach, w które chcemy się wybrać. Do ich wyszukiwania wykorzystywane są kanały online, takie jak wyszukiwarka, blogi, Youtube, ale i coraz częściej kanały społecznościowe. Ten moment, w którym rozwijamy marzenia o destynacjach i poszukujemy inspiracji nazwano „I want to get away moments”. Przyznam, że jestem fanką tego sformułowania, a jednocześnie chodzącym dowodem na jego istnienie, ale o samym zjawisku napiszę szerzej w osobnym poście. 

  wyszukiwanie inspiracji na portalu Pinterest
  wyszukiwanie inspiracji na portalu Pinterest

   

 3. Spontaniczne korzystanie z mobile po dotarciu na miejsce
  Ze względu na coraz większą popularność urządzeń mobilnych, a także coraz łatwiejszy dostęp do Internetu turyści coraz częściej wyszukują informacji już na miejscu. Popularne są zapytania o prognozę pogody na kolejne dni, czy też jakie miejsca warto zobaczyć. Dzięki urządzeniom mobilnym, nie trzeba skrupulatnie planować z mapą w ręce każdego etapu podróży przed jej odbyciem, a następnie kluczowo trzymać się planu, za co jestem naszym czasom ogromnie wdzięczna. Technologie pozwalają nam na większą spontaniczność. 

  Dla mnie na przykład podczas ostatniej podróży niezwykle przydatnym narzędziem była appka mobilna GoogleMaps nie tylko ze względu na mapy i funkcję lokalizacji, w której w każdej chwili wiedziałam gdzie jestem (choć to też uratowało mi kilkukrotnie skórę), ale możliwość sprawdzania połączeń komunikacji miejskiej wpisując miejsce wyjazdu i docelowe. Dzięki temu dostawałam pełen pakiet informacji na temat możliwości transportu w dane miejsce, z przesiadkami, numerami autobusów, dokładną godziną. Decyzje o kolejnych etapach podróży mogły więc być podejmowanie/zmieniane niemal z minuty na minutę. Aplikacje pozwalają nam też podejmować szybkie decyzje co do np. rekomendowanych miejsc na kolację itp.

  tripadvisor
  wyszukiwanie restauracji w Pizie na Tripadvisor


   

 4. Planowanie podróży z… Youtubem?
  Ci, którzy wybierają się w podróż coraz częściej wyszukują treści video, które mogą im w tym pomóc. Youtube pęka w szwach od video typu „travel hacks” – od rad pokazujących, w jaki sposób najefektywniej spakować się w podróż, poprzez to, jak i gdzie rezerwować noclegi, po filmiki innych użytkowników z podróży, daily vlogi, i inne. Ciekawostka: po wpisaniu frazy „travel hacks” na Youtube, otrzymałam około 2 miliony wyników. Wow!

  A Wy korzystacie z technologii w trakcie podróży czy raczej planujecie skrupulatnie wszystko przed?

__

zdjęcia w tym wpisie pochodzą z serwisu unsplash.com