Targ Świąteczny “Marché Vert Noël” w Dolinie Aosty – magiczna atmosfera w sercu Alp

Jeździcie do Włoch zimą? A może jesteście fanami sportów zimowych? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyjcie do położonej w sercu Alp Doliny Aosty, która jest królową sportów zimowych we Włoszech. Przy okazji koniecznie zajrzyjcie na Targ Świąteczny organizowany w tym sezonie!

Dolina Aosty to najmniejszy region Włoch usytuowany w samym sercu Alp, przy granicy z Francją i Szwajcarią. Dolina Aosty w tym sezonie jest znana jest przede wszystkim fanom sportów zimowych. Mimo, że w dolinie wiele wiosek organizuje swoje mini targi świąteczne, dzisiaj chcę zaproponować Wam Targ Świąteczny “Marché Vert Noël” w samym sercu Doliny Aosty – w miasteczku Aosta, a także pokazać Wam nieco zimowej atmosfery w grudniowym nastroju.

Podróżując do tego serca alp warto zahaczyć o stolicę regionu – miasteczko Aosta, gdzie w tym okresie okolice archeologicznym wykopalisk (m.in. pozostałości wspomnianego Teatru Rzymskiego) zamieniają się w przepełnioną świąteczną atmosferą alpejską wioskę.

Rynek Główny w Aoście (Piazza Duca d’Aosta) w okresie świątecznym

Targ Bożonarodzeniowy “Marché Vert Noël”

Targ składa się z dziesiątek drewnianych i udekorowanych budek. Odwiedzając market można spróbować przepysznych lokalnych specjalności. Wymieniając je musiałabym spędzić trochę czasu, ale możecie wyobrazić sobie zapachy i smaki pochodzące z górskiej doliny w zimowym sezonie. Lokalne sery (przepyszna fontina mmm), wędliny, pieczone kasztany, lokalne ciasta i słodkości, ciasta i wiele innych), lokalne wina (w tym pyszne grzane wino, którym można rogrzać się podczas spacerów na targu) to tylko skrócona lista rzeczy, które można skonsumować odwiedzając targ. Oprócz tego można zakupić ręcznie wyrabiane drewniane rzemieślnicze wyroby, którymi szczyci się ten region, a także ręcznie robione mydła, świece, akcesoria ceramiczne, antyki, materiały, dekoracje świąteczne i wiele, wiele innych. 

Dlaczego warto odwiedzić?

Na pewno można poczuć się wyjątkowo spacerując pomiędzy (dobrze zachowanymi) ruinami rzymskimi, ale na uwagę zasługuje również unikalny miks – region jest bardzo mocno ‘francuski’ ze względu na swoje położenie i historię, co da się zauważyć zarówno w lokalnym jedzeniu, jak i mentalności, języku (nazwy ulic po francusku). Jeżeli nie mówicie po włosku a próbujecie dogadać się z np. lokalnym sprzedawcą, będzie próbował języka francuskiego (z angielskim może być ciężko). Tam wszyscy mówią albo po włosku albo po francusku 🙂 Na pewno jest to unikalna mieszanka, przy której ciężko przejść obojętnie.

 Kiedy i gdzie?

Targ odbywa się w okolicy Teatru Rzymskiego (Teatro Romano) i trwa od 25 listopada 2017 do 7 stycznia 2018 i można go odwiedzać od niedzieli do piątku w godzinach od 10:00 do 20:00, a w soboty aż do późnych godzin wieczornych (23:00). Podczas trwania marketu wejście do ruin Rzymskiego Teatru wyjątkowo jest darmowe więc warto skorzystać z tej okazji!