blub streetart pandemia

Sztuka umie pływać, czyli nadzieja w czasach kryzysu?

Kiedy piszę ten wpis, trwa drugi tydzień kwarantanny w obliczu pandemii koronawirusa. Liczby płynące z Włoch i ze świata przerażają. Cały świat stanął, zamroził się na chwilę; chwilę, której końca nikt nie jest w stanie w pełni przewidzieć. Chyba każdy obecnie przechodzi przez sinusoidę emocji, z jednej strony motywując się, że musimy to przecież jakoś przetrwać i że kiedyś to się skończy, jeśli zachowamy odpowiednie środki bezpieczeństwa. Z drugiej strony – na dole sinusoidy uderzają nas płynące wieści ze świata i niepewność, strach o bliskich. Szukamy pocieszenia i rozproszenia w różnych czynnościach – malowaniu, gotowaniu, czytaniu.

Ja znajduję je też w oglądaniu zdjęć z podróży włoskich, za które jestem dziś ogromnie wdzięczna. I tak, przeglądając albumy ze zdjęciami, natrafiłam na coś ciekawego, co nabiera ciekawego znaczenia w kontekście aktualnej sytuacji.

Gdy jestem w podróży, przywiązuję ogromną uwagę do detali. Okna, drzwi, futryny, bramy, podwórka, zdobienia. I street art. Uwielbiam street art. Dzisiaj zaprezentuję Wam serię “Sztuka umie pływać” włoskiego artysty, którą upolowałam w Rawennie i Florencji w zeszłym roku. Wszystkie zdjęcia poniżej są mojego autorstwa.

Pierwsza, tytułowa ilustracja serii uderzyła mnie tym, jak symbolicznie odnosi się do aktualnej sytuacji, ukazując jednocześnie bliskość i oddalenie.

blub streetart pandemia

Ale potem przeczytałam wywiad z autorem i uświadomiłam sobie, że cała ta seria jest niesamowicie aktualna.

“L’arte sa nuotare”,czyli “Sztuka umie pływać”

Autorem tej kolekcji jest florencki artysta o pseudonimie Blub.
Cykl nazywa się L’arte sa nuotare @blub_lartesanuotare, czyli “Sztuka wie jak pływać” i składa się z ilustracji znanych postaci, takich jak Dante, Venus Botticelliego, Prince, czy… Jezusa – wszyscy przedstawieni są pod wodą w maskach do pływania.

Autor komentuje, że sztuka renesansowa we Florencji jest wciąż silna i przyćmiewa nieco sztukę współczesną. Autor poprzez zastosowanie ikon z przeszłości z motywem masek do pływania, przedstawia mix pomiędzy przeszłością a sztuką współczesną.

“Nie ma potrzeby zaprzeczać przeszłości, po to by spojrzeć na teraźniejszość, ale przynajmniej ją zauważyć.”

komentuje Blub

blub streetart

Symbol nadziei

Cykl ten daje nadzieję. Pozwoliłam sobie przetłumaczyć fragment wywiadu, w którym Blub odnosi się do metaforyki swoich obrazów i który przekazuje nam światełko w tunelu w kontekście aktualnej sytuacji i każdej sytuacji kryzysowej w życiu:

 “Sztuka umie pływać” jest o dwóch sposobach, w jakich można przeżyć życie. Możemy wybrać, by utknąć ze strachu z powodu kryzysu lub możemy wybrać, by potraktować to jako okazję do przekroczyć naszych ograniczeń, będąc pewnym przyszłości i naszego potencjału. A więc, nawet jeśli wydaje się, że jesteśmy “pod wodą”, czas by nauczyć się pływać.

blub streetart

Kim jest Blub?

Nie wiadomo do końca kto kryje się pod tajemniczym pseudonimem Blub. Wiemy, że jest to artysta uliczny z Florencji i to właśnie przede wszystkim w toskańskich miastach można odnaleźć jego prace, ale nie tylko. Doszły mnie słuchy, że jego uliczne obrazy zauważono w Wenecji i w Neapolu. Blub przedstawia znane postacie, takie jak Dawid Michała Anioła, Madonna Botticellego, Monna Lisa Da Vinci, członków rodziny Medici, a także osobistości z historii, literatury i show biznesu. Pracuje nad obrazem w swojej pracowni, a następnie przymocowuje go do ścian ze szczególnym upodobaniem do gazomierza :).

“Sztuka umie pływać” – ponieważ jest wynikiem obecnego kryzysu społecznego i kulturowego. Czerpiąc inspirację z wyrażenia: „woda aż po szyję” (eng. the water up to the neck) Blub zmusza swoich bohaterów do noszenia okularów pływackich i fajki oraz do nauki pływania. W ten sposób Blub chce nas zachęcić do wyjścia poza ten krytyczny okres i do zobaczenia możliwości, jakie możemy uzyskać. To także zaproszenie do poszukiwania Sztuki na ulicach, gdzie można znaleźć arcydzieła jak w muzeach.

Zapraszam do obejrzenia pozostałych wyłapanych przeze mnie obrazów Bluba:

blub streetart

blub streetart

blub streetart

blub streetart

blub streetart

blub streetart
Sklep w Rawennie z reprodukcjami Blub

blub streetart


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:

  • Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będęwiedziała co myślą moi czytelnicy, a to dla mnie cenna wskazówka
  • Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebookugdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
  • Śledź mnie na Instagramie @ciao.aga, gdzie dzielę się swoją codziennością i kulisami malowania obrazów inspirowanych Italią i nie tylko!
  • Otrzymuj ‘Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.
  • Zajrzyj do mojego sklepu z ilustracjami na Etsy