Rzym – miejsca mniej oczywiste [post gościnny]

W ramach “Rzymskich wakacji” czyli cyklu na blogu poświęconemu Rzymowi zapytałam ostatnio kilku dziewczyn o ich ulubione miejsca w Wiecznym Mieście, sama opisałam moje – Monti. Teraz oddaję głos Edycie, zakochanej w Rzymie podróżniczce, która regularnie wraca do tego miasta. Edytę “złowiłam” na jednej z grup na Facebooku poświęconej Italii i poprosiłam ją o wpis z jej ulubionymi, mniej oczywistymi miejscami 🙂

___________

Kiedy już odwiedzicie sztandarowe zabytki Rzymu, proponuję zobaczyć to cudowne miasto z nieco innej perspektywy. Przedstawiam kilka – z niezliczonej ilości moich  ulubionych miejsc.

1) Via Margutta

To uliczka jak z bajki. Skręcamy z zatłoczonej Via Corso i jesteśmy w innym świecie, spokojnym, niesamowicie zielonym. To tutaj pod numerem 51 mieszkał Gregory Peck w „Rzymskich Wakacjach”. Spacer tą uliczką pozwoli nam odetchnąć, pomyśleć i delektować się pięknem Rzymu.Via Margutta Rzym

Via Margutta Rzym

via Margutta w Rzymie

 

2) Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej

Wieczne Miasto jest rajem dla zakochanych w malarstwie. Nie wiem, czy gdzieś na świecie zgromadzono tyle arcydzieł co tutaj. Gallleria nazionale d’arte moderna, w skrócie GNAM, jest takim miejscem, które sprawi, że nawet jeśli jesteście ze sztuką na bakier, to zostaniecie jej miłośnikami. Gwarantuję. Ja byłam oczarowana. Już samo wejście do galerii robi wrażenie. Musimy przejść po podłodze z luster, które wyglądają jak stłuczone. Pomysł świetny. A później to już się zaczyna. Artyści, których dzieła tutaj zgromadzono to Van Gogh, Cézanne, Monet, Canova i wielu innych.

Dobra wiadomość dla uzależnionych od Internetu. Super działający, bezpłatny, dostępny na terenie całej galerii. Jest tutaj także restauracja. Jedzenie nie jest wyśmienite, ale dobre. Można odpocząć na świeżym powietrzu,
w pięknej scenerii, przejrzeć Facebooka, odpisać na e-maile i ruszyć dalej.

Polecam także Galerię Borghese, z dziełam Caravaggia, która taj jak GNAM mieści się w Villi Borghese, wielkim kompleksie parkowym, który także należy zobaczyć.

3) Dzielnica Trastevere

Najlepiej  wybrać się z rana i zaplanować spędzenie tam co najmniej jednego dnia. Jest co oglądać. Słynna bazylika Santa Maria in Trastevere, kościół Santa Cecilia, Villa Farnesina z freskami Rafaela,  wzgórze Gianicolo  (Janikulum), z którego rozciąga się niezapomniany widok na miasto. Fontana dell’Acqua Paola, zwana też Il Fontanone, w romantyczny sposób ukazana jest w pierwszych scenach filmu Paolo Sorrentino “Grande Bellezza” (Wielkie Piękno). Ten film też polecam. To tylko kilka z wielu klimatycznych miejsc na Trastevere.

Santa Maria in Trastevere
Santa Maria in Trastevere

Od ścisłego centrum miasta Trastevere oddalone jest o kilka kilometrów, więc proponuję udać się tam korzystając z transportu publicznego. Chyba, że macie dużo czasu. Wtedy wyprawa na drugi brzeg Tybru staje się spacerem jak marzenie. Warto też wiedzieć, że rzymskie taksówki nie są wcale tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Kurs z centrum miasta do dzielnicy Trastevere to koszt około 14 euro. Jeśli nie podróżujemy samotnie to warto rozważyć też tę opcję.

Polecam lokal OtelloJedzenie było pyszne a atmosfera przecudowna, obsługa to bardzo mili i towarzyscy ludzie. Panna Cotta była tak smaczna, że na pewno wrócę, chociażby po to, aby ją ponownie  zjeść.

Roma - Edyta 1
Edyta – autorka tego wpisu 🙂
Roma - Edyta
Osteria Pizzeria da Otello, Via Della Pelliccia,48/50

 

4) Teatro Marcello

Odbywają się w nim koncerty muzyki poważnej, jest jednym z najstarszych zabytków w Rzymie, starszym nawet od Koloseum. Traficie do niego kierując się na Via del Teatro di Marcello, nieopodal Ołtarza Ojczyzny. Wieczór, na dworze już ciemno, przepiękna klasyczna muzyka, dodatkowo sceneria pełna uroku. Cudownie. Można się rozmarzyć.  Tak, w Rzymie trzeba się rozmarzyć, a stąd już tylko krok do zakochania się w tym cudownym miejscu. Najpiękniejszym na świecie.

 

Edyta Kozłowska


Ilustracje we włoskich klimatach banner

To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: