[Podcast] #MojeDolceVita 001: Czym jest ‚dolce vita’?

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie stworzenie na blogu takiej przestrzeni, w której mogłabym dzielić się z Wami tematami i przemyśleniami nieco wykraczającymi poza standardową tematykę bloga. Postanowiłam stworzyć w tym celu nowy cykl wpisów o nazwie #MojeDolceVita i urozmaicić go formami audio. Choć w tytule napisałam ‚podcast’, używam tego słowa nieśmiało i ostrożnie, gdyż nie wiem jeszcze czy cykl ten przeistoczy się w podcast – wszystko zależy od tego czy taka forma Wam się spodoba i czy uda mi się ją realizować z regularną częstotliwością. Sama słucham wielu podcastów przy okazji robienia różnych czynności i pomyślałam, że tematy, które chcę poruszać w tym cyklu niektórym osobom wygodniej będzie po prostu odsłuchać np. podczas spaceru, sprzątania, prasowania czy innych czynności.

A co to za nowy cykl? Zapraszam do słuchania!

Z tego nagrania dowiesz się:

  • Dlaczego postanowiłam stworzyć nowy cykl?
  • Dlaczego #MojeDolceVita?
  • Skąd wziął się zwrot ‚dolce vita’ i jak rozumiany jest dzisiaj?
  • Jakie tematy będe poruszać w ramach tego cyklu?

Link:

Wolisz czytać niż słuchać?

Rozumiem, że niektórzy wolą czytać! Zapraszam do przeczytania trankrypcji nagrania poniżej:

Nowy cykl nazwałam #MojeDolceVita.
‘La Dolce Vita’ w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘słodkie życie’. Przyglądając się bliżej terminowi la dolce vita i temu skąd pochodzi, warto pamiętać że stał się on popularny dzięki filmowi ‘La Dolce Vita’ Felliniego z 1960 roku. Po ukazaniu się film wywołał niemały skandal. Fellini pokazał świat elit i pozornie idealne życie gwiazd w krzywym zwierciadle, a główny bohater wciela się w rolę paparazziego portretującego luksusowe życie sławnych osób. Fellini przedstawia ten świat jako świat ludzi pozbawionych jakichkolwiek trosk materialnych, a wraz z zanurzeniem się w tą pozornie idealną rzeczywistość dolce vita okazuje się, że ma ona swoje drugie, mroczne oblicze. A więc to filmowe ujęcie słodkiego życia odnosi się do hedonistycznego, materialistycznego życia, często opływającego dobrami luksusowymi.

„Mówią, że świat jest piękny, ale jak może być piękny, skoro wystarczy nacisnąć jeden guzik i wszystko zamienia się w chaos” – mówi jeden z bohaterów La Dolce Vita.

Dzisiejsze wykorzystanie terminu dolce vita często występuje w mediach społecznościowych w kontekście drobnych przyjemności, przeżywania momentów, realizacji marzeń, zatrzymania się, cieszenia się chwilą, czy pobudzania zmysłów. Z jednej strony podoba mi się to ujęcie bo promuje zatrzymanie się w biegu i oddanie się TU I TERAZ. Z drugiej jednak strony nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w metaforycznym ujęciu to ‘la dolce vita’, które widzimy w czasach Instagrama i innych kanałów społecznościowych często bliskie jest temu metaforycznym ujęciu z filmu Felliniego.

Wracając do filmu – pokazuje on, że to ‘słodkie życie’ nie jest tym co się może na pozór wydawać takie jakie jest. Podobnie jak w mediach społecznościowych, kiedy często wydaje nam się, że inni wiodą ‘słodkie życie’, a już na pewno lepsze od naszego. I zapominamy, że osoby publikujące na Instagramie dzielą się tylko ułamkiem rzeczywistości, zazwyczaj tylko tym pozytywnym, czasami trochę naciągniętym bo z pominiętym kontekstem.

Bardzo sposobało mi się określenie autorów bloga oldcamera.pl, którzy na swoim blogu opublikowali recenzję filmu:

“Film Felliniego to film o poszukiwaniu sensu życia w odmętach oszalałego świata.”

 

I właśnie w to zdanie i tę puentę chciałabym się zanurzyć. Wraz z rozpoczęciem cyklu tych postów #MojeDolceVita chciałabym obudzić to głębsze znaczenie dolce vita. W swoim cyklu będę drążyć tematy związane z budowaniem swojego własnego dolce vita. Będę poruszać tematy skłaniające do odpowiedzi na pytanie ‘Co kształtuje MOJE dolce vita?’ Co DLA MNIE jest takim dolce vita? Co nadaje mu sens? W jaki sposób przełamuję schematy myślowe, stereotypy, blokady, tak by żyć według własnych reguł i po swojemu?

Wychodzę z założenia, że nie ma uniwersalnego ‘dolce vita’ i dla każdego oznacza to coś innego. Każdy kształtuje swoje dolce vita, a dla każdego będzie oznaczało ono coś innego, a nasze dolce vita w dużym stopniu zależy od tego, czy żyjemy według wartości, które są dla nas ważne.

Podsumowując: W cyklu #MojeDolceVita będe poruszać tematy związan z szerokorozumianym życiem według własnych reguł – przełamującym stereotypy, schematy myślowe. Czasami będzie to forma monologu, jak dziś, czasami mam nadzieję zaprosić ciekawych i inspirujących gości, z którymi będę mogła porozmawiać o tym, czym dla nich jest DolceVita i w jaki sposób je realizują.

Zapraszam do śledzenia i słuchania!


Jeśli podoba Ci się ten pomysł to koniecznie zostaw komentarz! Jeśli Ci się nie podoba – to tym bardziej skomentuj 🙂