Myśl jak Leonardo da Vinci: cykl o samorozwoju [wstęp]

Kilka lat temu mocno zainteresowałam się osobą Leonarda da Vinci. Wiedziałam, że był ogromnym myślicielem, konstruktorem, ale chyba nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo jego filozofia życia bliska jest mojej i jak dużo wpływ będzie miała na mój światopogląd. 

Leonardo da Vinci, a właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci”, jak się nazywał (czyli „Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci”), urodził się właśnie w Vinci, w miasteczku w regionie Toskania, prowincji Florencja. Tworzył w epoce renesansu i był malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, anatomem, wynalazcą, geologiem, rzeźbiarzem. Wyobrażacie sobie dłuższą listę profesji dla jednego człowieka? Osoba, która jest w stanie działać w tak wszechstronny sposób musi być obdarzona niezwykłym talentem – myślałam. To na pewno.  Ale może nie tylko o “dar” chodzi, a umiejętność samorozwoju? 

…od tego się zaczęło

Te rozważania kilka lat temu skłoniły mnie do sięgnięcia po książkę “Myśleć jak Leonardo da Vinci. Siedem kroków do genialności na co dzień.” autorstwa Michael J. Gelb. To wspaniała lektura, którą każdy powinien przeczytać i koniecznie mieć w domu, aby w pogoni codziennego życia móc sięgnąć po nią, zatrzymać się na chwilę, wziąć oddech, skupić się na sobie i wykonać krótkie ćwiczenie.

Myśl jak Leonardo da Vinci

“Książka to pewnego rodzaju poradnik, którego Maestro nie zdążył napisać.”

– takie zdanie przeczytałam gdzieś o tej lekturze i lepiej bym tego chyba nie ujęła. Książka dzieli się na 3 części. Pierwsza z nich to wprowadzenie do tego jak działa mózg człowieka, a także opis ery renesansu, w której żył Leonardo, zawiera także odwołania do dziś i opis życia Leonarda. 

Druga część to ta, którą będę cyklicznie zajmować się na blogu przez jakiś czas. Przedstawionych jest bowiem praktycznych 7 zasad Leonarda, o których mowa w tytule. Część ostatnia to wstępny kurs rysunku w stylu Leonarda da Vinci (jak wiemy był wspaniałym malarzem i rysownikiem), co przyznam, że dla mnie jest również fascynującym fragmentem książki, gdyż w wolnych chwilach zajmuję się (poza blogiem) rysunkiem. 

Ten wpis jest tylko początkiem większego cyklu.

Od dawna interesowałam się rozwojem osobistym, staram się w swoim życiu również aplikować na różnych polach praktyki, które taki rozwój mi zapewnią. Może się on realizować poprzez relacje, które nawiązujemy, sposób w jaki spędzamy czas wolny, pasje, którym się oddajemy, pracę zawodową, miłość, wnioski jakie wyciągamy, chwile, które poświęcamy dla samych siebie, edukację. Dla Leonarda najważniejszym aspektem był rozwój zmysłów, co wpływa na nasze umiejętności w codzienności.

Jak łączy się to  z Italią? (*poza oczywistym faktem, że Leonardo był Włochem z krwi i kości)

Piszę tutaj o Włoszech, różnych miejscach, do których warto podróżować, kulturze, kuchni, filozofii życia, a więc i wielkich ludziach, którzy tę filozofię tworzyli. Przekonacie się, że Leonardo da Vinci miał ogromny wpływ na to, w jaki sposób realizowana jest “filozofia codzienności” Włochów.

Chociażby dlatego, że idąc wgłąb siebie i odkrywając zakamarki własnej osobowości wg filozofii Maestro, będziecie w stanie jeszcze lepiej przeżywać i rozumieć Italię. <3 

To właśnie dlatego postanowiłam rozpocząć na blogu cykl o samorozwoju, zainspirowany twórczością i filozofią Leonarda da Vinci. Mam nadzieję, że z chęcią będziecie go śledzić i będzie to temat równie ciekawy, jak poszczególne miejsca i podróże.

Co dalej w cyklu?

Wkrótce pierwszy konkretny wpis z tego cyklu, w którym przedstawię listę 7 zasad Leonarda. W kolejnych będę opisywać poszczególne z nich. Nie będzie nudnej teorii, nie będę cytować rozdziałów książki, nie taki jest mój cel. Będę traktować ją jako mapę, drogowskaz, przytaczając najważniejsze i najpraktyczniejsze elementy, ćwiczenia, opatrzając je własnym komentarzem i innymi przydatnymi źródłami związanymi z daną tematyką. 

 

Jak podoba Wam się ten pomysł? Dajcie znać!

#MyślJakLeonardoDaVinci


Ilustracje we włoskich klimatach banner

To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: