Kwiaty Rawenny, città “amica delle donne”, czyli projekt przeciw przemocy seksualnej

Będąc w zeszłym roku w Rawennie na kursie włoskiego, już w pierwszy dzień pobytu w tym mieście zauważyłam pewien “detal”. Spacerując uliczkami Rawenny, na jednym z budynków zwróciła moją uwagę tabliczka, na której za pomocą kamyczków, w formie mozaiki przedstawiony był kwiat, a na krawędziach tabliczki widniał napis “Ravenna – città amica delle donne”. 
Wraz z przemierzaniem kolejnych ulic, zaczęłam dostrzegać kolejne kafelki z tej serii na różnych budynkach rozmieszczonych w Rawennie. Wieczorem tego dnia postanowiłam odszukać, co oznacza ta seria, spytałam o to również mojej lektorki włoskiego następnego dnia w szkole. 

Rawenna – miasto przyjaciółka kobiet, czyli piękno, sztuka i solidarność

http://www.cittaamicadelledonne.it/

Rawenna, znana na całym świecie ze swoich wspaniałych wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich zabytków bogatych w mozaiki, poprzez projekt chce również zostać uznana za miasto będące „przyjaciółką kobiet”.

Projekt powstał w celu rozwiązania problemu przemocy ze względu na płeć poprzez przesłanie mozaikowych kwiatów, unikatowych dzieł łączących piękno, sztukę i solidarność.

Seria symbolicznych tabliczek to projekt stworzony przez Linea Rosa (centrum przeciw przemocy), we współpracy z CIDM i CNA (Confederazione Nazionale dell’Artigianato di Ravenna) – Międzynarodowym Centrum Dokumentowania Mozaiki i Museo d’Arte della città di Ravenna. Projekt stworzony został w 2014 roku przez Lindę Kniffitz, kuratorkę CIDM. Linea Rosa założono w 1991 w celu wspierania i chronienia kobiet w cierpieniu lub będących ofiarami przemocy.  Przez lata Linea Rosa współpracowała z Municipio di Ravenna wspierając kobiety, które potrzebowały pomocy i schronienia.

Projekt “Kwiaty Rawenny” zaangażował artystów, którzy stworzyli mozaikowe symbole – kwiaty, które zwracają uwagę na kwestię przemocy wobec kobiet. Tabliczki są symbolem powitania wszystkich kobiet odwiedzających miasto, ale również nawiązują do charakterystycznego symbolu tego miasta – mozaiki.

Tabliczki „Kwiaty Rawenny” są wyeksponowane na zewnątrz prywatnych domów i budynków publicznych w mieście i są sprzedawane w sklepach mozaikowych Rawenny zaangażowanych w projekt. 

Oficjalna strona projektu: http://www.cittaamicadelledonne.it/

A tu moja kolekcja zdjęć ze spacerów uliczkami Rawenny: 


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: