Kurs włoskiego we Włoszech – katalog szkół (+70 miejsc)

W tym wpisie znajdziesz bazę szkół oferujących kurs włoskiego we Włoszech.

Temat intensywnych kursów we Włoszech zainteresował mnie stosunkowo niedawno, kiedy zobaczyłam, że moja krakowska szkoła, do której od paru lat uczęszczam na kurs włoskiego Istituto Italiano di Cultura Cracovia współpracuje ze szkołami włoskimi.

Dowiedziałam się, że w ramach współpracy oferowane są tzw. borse di studio, czyli coś w rodzaju stypendiów. W ramach każdego semestru oferowana jest póla zniżek i dofinansowań do wybranych szkół. Zainteresowałam się tematem i postanowiłam aplikować na taki kurs. Pomyślałam, że okres wakacji, czyli przerwy w stacjonarnym kursie byłby idealnym momentem na taki wyjazd, podczas którego mogłabym podszkolić swój włoski, przełamać blokadę językową, a przy okazji zwiedzić nowe miejsce. Interesował mnie kurs trwający 1-2 tygodni. Wybór padł na Rawennę w regionie Emilia-Romagna. I tak po około 2-3 tygodniach od złożenia aplikacji (przez moją krakowską szkołę) dostałam pozytywną odpowiedź już bezpośrednio ze szkoły włoskiej.

W ramach takiego dofinansowania można uzyskać procentową zniżkę lub całkowite pokrycie kosztów kursu, jednak koszty przelotu i zakwaterowania są po naszej stronie. Szkoły współpracują z wieloma rodzinami włoskimi i hotelami, mogą więc pomóc nam znaleźć dogodne zakwaterowanie. 

Dla mnie takie kursy to mega odkrycie i nie wiem, dlaczego wcześniej się na żaden nie zdecydowałam. Postanowiłam stworzyć cykl wpisów na bloga #WłoskiWeWłoszech, w którym przybliżę Wam nieco tę tematykę, a w trakcie i po moim wrześniowym kursie w Rawennie opiszę szczegółowo swoje wrażenia.


Poniżej znajduje się katalog ponad 70 szkół we Włoszech, oferujących kursy dla obcokrajowców. Jeśli znacie jakąś szkołę, której nie wspomniałam w katalogu, dajcie proszę znać w komentarzu, a uzupełnię listę! 

Zobacz też: Wpis gościnny, w którym czytelniczka Agata dzieli się wrażeniami ze swojego kursu włoskiego w szkole w Trieście

Kto może wyjechać na kurs włoskiego we Włoszech?

Każdy. Wcale nie musicie uczyć się w polskiej szkole, która współpracuje z włoskimi szkołami, żeby na taki kurs wyjechać. Możecie aplikować indywidualnie, bezpośrednio przez stronę internetową wybranej instytucji.

Proces aplikowania w każdej z nich może wyglądać nieco inaczej, ale przeważnie składa się on z formularza online do wypełnienia z informacjami o nas, terminie, który nas interesuje, długości kursu, naszym poziomie języka włoskiego itp. Strony internetowe szkół są zwykle dwujęzyczne, więc poradzicie sobie nawet przy zerowej znajomości języka włoskiego, jeśli choć trochę znacie angielski. Po otrzymaniu potwierdzenia zazwyczaj należy dokonać płatności za kurs.

Tak naprawdę na taki kurs można się wybrać nawet bez żadnej znajomości języka włoskiego – po prostu wybieracie poziom A0 lub A1. Możecie wierzyć lub nie, ale czytelniczka (której wpis podlinkowałam wyżej) podzieliła się ze mną anegdotą: na jej kursie jedną z uczestniczek była dziewczyna, która bez żadnej znajomości ani włoskiego, ani angielskiego przyjechała z Japonii na kurs w Trieście. Bardzo chciała nauczyć się włoskiego bo… jest śpiewaczką operową i śpiewa po włosku 🙂 Po pół roku dziewczyna ta posługuje się już językiem w stopniu komunikatywnym. Można? Można!  

Jaki kurs włoskiego oferują szkoły? 

Każda szkoła ma nieco inny program, ale ogólnie wygląda to następująco:

Kursy trwają przez cały rok i zaczynają się zwykle co poniedziałek (sprawdźcie jednak dokładną rozpiskę dat w danej szkole, bo może nie być to KAŻDY poniedziałek) i można zapisać się na (minimum) tydzień, na dwa, trzy lub cztery tygodnie. To od nas zależy, jak długo chcemy się uczyć. Przyjeżdżając na 4-tygodniowy kurs, możemy ukończyć w tym czasie nawet cały jeden poziom! Co poniedziałek do szkoły mogą dołączać nowe osoby. Są dostępne też kursy trwające więcej tygodni – np. kursy 3-miesięczne (12 tygodni).

Standardowe zajęcia odbywają się rano i trwają 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Taki kurs obejmuje więc 20 godzin tygodniowo, a ich koszt w zależności od szkoły i miasta waha się od 190 EUR do 250 EUR na tydzień.

Dostępne są też kursy intensywne, obejmujące 30 godzin nauki tygodniowo. Ich cena odpowiednio wzrasta (około 300-350 EUR za tydzień nauki). Są też kursy indywidualne, niektóre szkoły oferują zajęcia wieczorowe, czy jednodniowe. Każda szkoła ma swoją indywidualną ofertę, z której można wybrać kurs odpowiadający naszym potrzebom.


Katalog szkół włoskiego we Włoszech dla cudzoziemców

WENECJA EUGANEJSKA 

FRIULI-WENECJA JULIJSKA

LIGURIA

EMILIA – ROMANIA

TOSKANIA

MARCHE

UMBRIA

LAZIO

CAMPANIA

PUGLIA

CALABRIA

SYCYLIA

PIEMONTE

Wybraliście już szkołę dla siebie?

A może byliście na kursie? Dajcie znać!

__

Zdj. główne: Baim Hanif via Unsplash


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:

    • Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będęwiedziała co myślą moi czytelnicy, a to dla mnie cenna wskazówka
    • Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebookugdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
    • Śledź mnie na Instagramie @ciao.aga, gdzie dzielę się swoją codziennością i kulisami malowania obrazów inspirowanych Italią i nie tylko!
    • Otrzymuj ‘Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.
    • Zajrzyj do mojego sklepu z ilustracjami na Etsy