Rawenna

Kurs włoskiego w szkole Palazzo Malvisi w Rawennie

Wspominałam w paru poprzednich wpisach, że wybieram się na tygodniowy intensywny kurs w Rawennie  do szkoły Palazzo di Malvisi w Rawennie. Zainteresowałam się tematyką takich kursów i przedstawiłam Wam też katalog ponad 70 szkół językowych we Włoszech, które organizują takie kursy.

W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Wam kompletną historię tego, jak trafiłam na kurs, dlaczego wybrałam szkołę w Rawennie, jak wyglądały zajęcia i czy mi się podobało. Żeby ułatwić grupowanie informacji, przedstawiam je w formie pytań i odpowiedzi.

A więc zaczynamy!


SKĄD POMYSŁ NA WYJAZD NA KURS JĘZYKOWY DO WŁOCH?

Moja krakowska szkoła, do której uczęszczam na kurs Włoski Instytut Kultury organizuje stypendia dla uczniów i co roku umożliwia skorzystanie z dofinansowań na kursy w partnerskich szkołach włoskich.

Do krakowskiej szkoły uczęszczam już od około dwóch lat, ale to właśnie w tym roku zainteresowałam się tym tematem. Z jednej strony chciałam podszkolić włoski “w praktyce” i zobaczyć jak to jest komunikować się tylko i wyłącznie w tym języku. Jednocześnie ciekawił mnie temat podróżowania solo. Uznałam, że taki kurs może być świetną okazją, by te tematy połączyć. Z listy dostępnych dofinansowań, które przedstawiła mi moja krakowska szkoła zdecydowałam się na aplikowanie do Rawenny. I dostałam się.

Chcę jednak podkreślić, że nie trzeba chodzić do żadnej szkoły językowej w Polsce, aby wybrać się na taki kurs! Można zapisać się do dowolnej włoskiej szkoły bezpośrednio, pokrywając koszty kursu samodzielnie. Szczegóły takiego procesu opisałam w tym wpisie.

JAKA JEST SZKOŁA PALAZZO DI MALVISI W RAWENNIE?

Szkoła Palazzo di Malvisi di Ravenna to mała, prywatna szkoła językowa, usytuowana w centrum Rawenny. Szkoła zajmuje czwarte piętro budynku, znajduje się tam około 5 klasy, w których odbywają się zajęcia.

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA KURS I OD CZEGO ZACZYNA SIĘ NAUKĘ?

Na kurs można zapisać się online poprzez stronę internetową szkoły (jest też angielska wersja językowa). Kursy rozpoczynają się w każdy poniedziałek i można brać w nich udział przez dowolną liczbę tygodni. Ja uczestniczyłam w kursie przez tydzień, ale poznałam też osoby, które przyjechały z zerową znajomością włoskiego na 8 tygodni lub na 3 tygodnie. Zajęcia dla osób, które zaczynają od zera zaczynają się dwa razy w miesiącu, należy więc sprawdzić dokładnie harmonogram na stronie.

Na pewno dużym plusem jest to, że można zacząć niemal w dowolnym momencie (jeśli są wolne miejsca).

Przed przyjazdem do Rawenny, po dokonaniu zapisu (można go dokonać poprzez formularz po wybraniu odpowiedniego dla siebie kursu) zostałam poproszona o wypełnienie tego testu, który miał ocenić moją znajomość języka włoskiego. Na podstawie mojej aplikacji oraz wyników testu, zostałam przydzielona do grupy.

Po przyjeździe do Rawenny już w pierwszy dzień zajęć byłam przydzielona do odpowiedniej grupy.

ILE KOSZTUJE I ILE GODZIN DZIENNIE TRWA KURS?

Szkoła oferuje różne rodzaje kursów: zajęcia grupowe (20 godzin w tygodniu, codziennie od 9 do 13), zajęcia mieszane (20 godzin zajęć grupowych plus dodatkowo 2, 4 lub 8 zajęć indywidualnych z nauczycielem), zajęcia tylko indywidualne (od 10 do 40 godzin zajęć tygodniowo do wyboru), lub zajęcia w parze z nauczycielem (15 lub 20 godzin zajęć tygodniowo).

Ja uczestniczyłam w opcji pierwszej, czyli w zajęciach grupowych. Szkoła ma również dodatkową ofertę zajęć specjalnych, np. lekcje tworzenia mozaik (z czego słynie Rawenna), kurs wina, kurs historii kina, czy specjalny kurs dla seniorów. Oczywiście opcje te są dodatkowo płatne, a cennik wszystkich pakietów można podejrzeć tutaj.

Ja uczestniczyłam w zajęciach grupowych, które odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku od godziny 9 rano do 13. Te 4 godziny dziennie według mnie były wystarczające, gdyż zajęcia odbywają się w niewielkich grupach (max 8 osób), są dość intensywne, po zajęciach do odrobienia też jest zadanie domowe, a będąc w nowym miejscu warto też skorzystać z możliwości popołudniowego zwiedzania i wykorzystywania języka w praktyce, poza szkołą.

Szkoła w wybrane dni tygodnia organizuje też dodatkowe zajęcia, w których można uczestniczyć (podczas mojego tygodnia zorganizowane było wieczorne wyjście na aperitivo, spacer z nauczycielem w celu obejrzenia bram miasta, a także wykład na temat regionalnych zwyczajów). 

Oczywiście samemu musimy pokryć sobie również koszt zakwaterowania (o czym piszę niżej) i przelot.

JAK WYGLĄDAŁY ZAJĘCIA?

Na poziomach wyższych niż podstawowy, lekcje odbywają się w 100% po włosku. Rozmawiając z osobami zaczynającymi od zera, dowiedziałam się, że w pierwszym tygodniu lekcje prowadzone są po angielsku, jednak później również tylko w języku włoskim.

Zajęcia oparte są na metodzie zintegrowanej, mającej na celu rozwinięcie umiejętności komunikowania się. Zazwyczaj przez pierwszą godzinę opowiadaliśmy sobie w grupie co robiliśmy poprzedniego dnia, luźno dyskutowaliśmy na tematy związane z naszą kulturą, społeczeństwem, rzeczami, które zwróciły naszą uwagę w Rawennie lub we Włoszech.

Później przechodziliśmy do gramatyki. Ta część opierała się przeważnie o podręcznik Nuovo Contatto, który każdy dostał od szkoły. Dla mnie to było pozytywne zaskoczenie, bo podręcznik ten wykorzystam w kolejnym semestrze w mojej krakowskiej szkole, która również wykorzystuje ten cykl książek. Często też dostawaliśmy od nauczycielki dodatkowe materiały w postaci kserówek, w których wypełnialiśmy ćwiczenia podczas zajęć. Co ważne, nauczycielka dostosowywała program na bieżąco do tego, z czym widziała, że grupa ma szczególne trudności. 

W ostatnią godzinę zajęć przechodziliśmy np. do gry po włosku, która miała na celu utrwalenie zagadnień gramatycznych w przyjemny sposób, czytania tekstu lub dyskusji.

Każdego dnia około godziny 11 następowała 20-minutowa przerwa, podczas której całą grupą schodziliśmy do kawiarni, która znajduje się na dole. Była to dodatkowa okazja do rozmów po włosku z innymi uczestnikami kursu z różnych grup, możliwość zamówienia kawy i przekąsek po włosku itp.

GDZIE MIESZKAŁAM?

Znalazłam sobie we własnym zakresie przez Booking świetne B&B w samym centrum Rawenny, które gorąco polecam. Nie musimy jednak być pozostawieni sami sobie w wyborze, gdyż szkoła oferuje pomoc w znalezieniu zakwaterowania. Poprzez szkołę można wybrać opcję zakwaterowania z włoską rodziną, co często zapewnia również wieczorny posiłek i możliwość dodatkowych konwersacji przy stole.

Inna opcja to np. jednoosobowy pokój w mieszkaniu, w którym pozostałe pokoje wynajmują inni kursanci. Wystarczy poprosić szkołę w znalezieniu zakwaterowania i szkoła przydziela nam odpowiednie miejsce według naszych preferencji.

Opcje zakwaterowania, jakie rekomenduje szkoła wraz z cenami można podejrzeć tutaj.

O ile tym razem nie zdecydowałam się na taką opcję (chciałam mieć pewność tego, że wiem co wybieram), to po rozmowach z innymi osobami ze szkoły, które zdecydowały się na takie opcje myślę, że następnym razem je rozważę 🙂

KTO BYŁ W MOJEJ GRUPIE?

Moja grupa liczyła tylko 4 osoby, co było bardzo dobre pod kątem nauki. Według mnie lepiej uczy się języka w małych grupach – łatwiej się skoncentrować na materiale, wziąć udział w dyskusji, a jednocześnie nauczyciel może poświęcić każdej osobie więcej uwagi.

Do szkoły uczęszczają ludzie z całego świata. U mnie w grupie były osoby z Austrii i Francji i były to akurat osoby na emeryturze 😉 Podczas swojego całego pobytu (również później w innych miastach w celach turystycznych) poznałam kilka starszych osób, które przyjeżdżają z innych krajów Europy, by uczyć się języka włoskiego. W innych grupach było też kilka młodszych osób, ale mnie trafiła się starsza grupa. Myślę, że w dużej mierze zależy to od danego tygodnia i przypadku – dowiedziałam się, że w poprzednim tygodniu średnia wiekowa grupy była bardziej urozmaicona.

Mimo to, atmosfera w grupie była bardzo przyjemna, dużo się wspólnie śmialiśmy, wymienialiśmy poglądy na różne tematy i wiek nie grał tu żadnej roli (może poza faktem, że ciężko było o wspólne wieczorne wyjścia czy imprezy 😉 ).

CO PODOBAŁO MI SIĘ NAJBARDZIEJ PODCZAS KURSU?

Najbardziej podobało mi się to, że kurs stawiał na mówienie i przełamanie bariery, to że po zajęciach razem z uczestnikami grupy wciąż mówiliśmy po włosku i to, jaka panowała atmosfera w szkole.

Bardzo fajne jest to, że po zajęciach nie czujesz, że skończył się czas na język włoski: można dalej rozmawiać po włosku, wyjść wspólnie na lunch, poopowiadać o swoim kraju i wykorzystać to, czego się wcześniej nauczyło w praktyce.

Podobało mi się, że nauczyciele zachęcali do mówienia, ale w naturalny sposób, poprawiali nasze błędy, ale nie tak, by nas onieśmielić. Nikt nikogo nie krytykował, a wręcz przeciwnie – podpowiadaliśmy sobie nawzajem, zadawaliśmy sobie dodatkowe pytania bo faktycznie chcieliśmy się poznać.

Tematy lekcji i rozmów nie były z góry narzucone, a dyktowały je nasze zainteresowania, przeżycia. Pod koniec pierwszego dnia wyszliśmy na aperitivo z jedną z nauczycielek i rozmawialiśmy tam o przeróżnych tematach, łącznie z sytuacją polityczną krajów, z których pochodzimy. Dla mnie to był szok, że jestem w stanie rozmawiać na takie tematy bo jeszcze nigdy nie mówiłam tyle po włosku, co podczas tego tygodnia!

CO MI SIĘ NIE PODOBAŁO?

Jedyna rzecz, którą bym zmieniła to, by w mojej grupie było więcej młodszych osób. Na kurs do Rawenny przyjechałam zupełnie sama i liczyłam na poznanie osób, z którymi będzie można wyjść wieczorem na kolację, na drinka itp. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że była to raczej kwestia przypadku i szkoła nie miała wpływu na to, kto zapisywał się na dany tydzień.

Jednocześnie bardzo podoba mi się, że starsze osoby podróżują i chcą się uczyć języków!

CZY PODOBAŁA MI SIĘ RAWENNA?

Rawenna to bardzo ciekawe, mniej turystyczne i raczej spokojne miasto pełne sztuki. Ma łatwy dostęp do morza i plaży (około 20 minut autobusem, który odjeżdża co około 10 minut z centrum), muzea, piękne uliczki. Jeśli jednak zależy Wam na bogatym życiu nocnym, może to nie być miejsce dla Was, zwłaszcza po sezonie 🙂 Ja przedłużyłam sobie pobyt i po kursie odwiedziłam jeszcze Parmę, Modenę i Bolonię. Rawenna jest świetnie skomunikowana z pozostałymi miastami w tym i w innych regionach.


Dane szkoły:

Palazzo Malvisi di Ravenna

Via De Gasperi, 5 – 48121 Ravenna, Italia

+39 0544 38199

ravenna@scuolapalazzomalvisi.com

http://palazzomalvisi.com


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:

    • Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będęwiedziała co myślą moi czytelnicy, a to dla mnie cenna wskazówka
    • Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebookugdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
    • Śledź mnie na Instagramie @ciao.aga, gdzie dzielę się swoją codziennością i kulisami malowania obrazów inspirowanych Italią i nie tylko!
    • Otrzymuj ‘Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.
    • Zajrzyj do mojego sklepu z ilustracjami na Etsy