Wenecja Gretkowska

Książki o Wenecji i z Wenecją w tle, które warto przeczytać przed podróżą

Po długim czasie niepisania tu na blogu, wracam niczym Feniks z popiołów. Nadmienić muszę nieprzypadkowość tego zwrotu w kontekście wpisu o Wenecji, bowiem oznacza ono ‘powstać na nowo po całkowitym zniszczeniu’ i odnosi się do Feniksa – legendarnego ptaka z Etiopii, który pod koniec długiego życia spalał się na stosie, a z popiołów odradzał się na nowo. Feniks stał się symbolem odmłodzenia i zmartwychwstania. Jak ma się to do Wenecji? Otóż słynny Teatro La Fenice swoja nazwę wzięła właśnie of Feniksa (Fenice – Feniks), kiedy to teatr odbudowany został po kilku pożarach (pierwszy w 1774, drugi 1836 i trzeci w 1996 roku). Za każdym razem teatr został odbudowany i “powstał z popiołów” na nowo.

książki o Wenecji

Wracając do mojego ‘powstania’, na szczęście moja przerwa nie ma związku ani z pożarem, ani ze zniszczeniem, więc zwrot ten jest nieco metaforyczny. W międzyczasie kiedy nie było mnie tu, dość mocno działałam zawodowo, ale również i nie byłam bierna w podróżach – i to nie tylko do Włoch. Opis tych do Włoch postaram się nadrobić w swoim czasie.

Wracam do Was z wpisem o książkach, które warto przeczytać przed podróżą do Wenecji nieprzypadkowo. Otóż za kilka dni wybieram się na moją solo podróż (przebieram nogami!), m.in. do Wenecji.

Co robić w Wenecji gdy ma się kilka dni opisałam w osobnym wpisie o tutaj

A jak przygotowuję się zwykle do podróży? Ano czytając książki, powieści, których akcja osadzona jest właśnie w miejscu, do którego się wybieram. Jeśli chodzi o Wenecję, to trochę pozycji mam już na swoim koncie więc pomysłałam, że podzielę się z Wami tą listą. Specjalnie w tytule nie podaję liczby książek, bo wierzę, że z czasem lista ta będzie rosła!

A więc do rzeczy…

Książki o Wenecji i z Wenecją w tle, które warto przeczytać przed podróżą

1. Tysiąc dni w Wenecji Marlena de Blasi

Tysiąc dni w Wenecji (Marlena Blasi) książka w księgarni TaniaKsiazka.pl

Przyznam, że mam słabość do całej serii Marleny de Blasi (Tysiąc dni w Wenecji, Tysiąc dni w Toskani, Tysiąc dni w Orvieto). Książka to trochę romans, trochę przewodnik turystyczny i kulinarny. Zdecydowanie polecam jeśli chcecie poczuć codzienność w Wenecji. To historia dojrzałej Amerykanki, która nieoczkiwanie znajduje swoją miłość w Wenecji i postawia tam zamieszkać… A my jako czytelnicy zamieszkujemy razem z nią! 

 

2. Miasto Spadających Aniołów John Berendt

Miasto spadających aniołów - John Berendt | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

Miasto Spadających Aniołów to sugestywna opowieść, w której początkiem jest pożar zabytkowej opery weneckiej La Fenice w 1996 roku, moment, w którym autor i bohater przybywa do miasta. Berendt, który jest dziennikarzem zgłębia naturę życia w Wenecji i tropiąc przyczyny pożaru, ukazuje portret mieszkańców miasta i tego niesamowitego, tajemniczego i magicznego miasta. To z jednej strony opowieść a trochę reportaż napisany wciągającym i inteligentnym językiem.

Miasto spadajacych aniolow 2

3. Wenecja. Miasto, któremu się powodzi Manuela Gretkowska

Wenecja. Miasto, któremu się powodzi - Manuela Gretkowska | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

Ta książka Manueli Gretkowskiej to przewodnik nie-przewodnik. To opowieść nasycona historią, sztuką, miejscami Wenecji, jednocześnie wgłebia się w przemyślenia autorki, która swoimi oczami pokazuje nam miasto. Książka jest pięknie wydana i okraszona zdjęciami z Wenecji. 

“Jestem przewodniczką po mieście bezcennym, już nieistniejącym. Poznasz moją wersję Wenecji – muszli zostawionej na lagunie przez ludzkie potwory, święte i utalentowane dziwki, szubrawców i geniuszy, zamieszkujących to miejsce przez ponad tysiąc lat. Oglądana – to turystyczny kicz. Przyłożona do ucha – zamiast szumieć morzem, wytwarza informacyjny szum: tonie, zachwyca. Idealna na podróż poślubną.”

 

4. The Venetian Legacy Philip Gwynne

The Venetian Legacy (Venice): Jones, Philip Gwynne: 9781472134295: Amazon.com: Books

Tę książkę przeczytałam bardzo szybko, mimo, że w języku angielskim (na Kindlu). The Venetian legacy to thriller opowiadający o nowożeńcach Nathanie i Federice którzy nie mogą się doczekać relaksu na wyspie Pellestrina, w domku należącym do zmarłego ojca Federiki. Wydawałoby się, że wszystko jest idealne – pogoda, widoki na lagunę, owoce morza. Spokój pary zaburza jednak tragedia… Ciało wybitnego weneckiego prawnika zostaje wyłowione nieopodal, a członkowie zgranej społeczności na wyspie zaczynają niezdrowo interesować się dwójką nowożeńców…

Jak widzicie na okładce widnieje tytuł drugiej książki tego autora The Venetian Game – lektura tej wciąż przede mną.

5. Dziewczyna z Wenecji Martin Cruz Smith

Dziewczyna z Wenecji - Martin Cruz Smith | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

Powieść z historią w tle. Wenecja za czasów okupacji i dramatyczna historia miłosna dwojga ludzi – Cenzo, rybaka chcącego przeczekać do końca wojny nie rzucając się w oczy, łowiąc ryby w lagunach, Giulia – włoska Żydówką, która uciekła przejęciu przez nazistów. Giulia chce odnaleźć rodzinę, a niespodziewane spotkanie tych dwojga sprawi, że Cenzo również wyruszy w podróż… 

6. Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi Geoff Dyer

Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi - Geoff Dyer | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

Ta lektura wciąż przede mną, a skusiła mnie bo łączy w sobie dwa pozornie nie związane ze sobą miejsca, do których podróże odbywam regularnie – Włochy i Indie. To dwie misternie splecione ze sobą historie, różne, a jednak podobne do siebie miasta, dwaj różni, a jednak podobni do siebie bohaterowie… Opowieść ta to wariacja na motywach “Śmierci w Wenecji” Thomasa Manna. To historia dziennikarza z Londynu, który do Wenecji przybywa w trakcie Biennale, w celu napisania artykułu o otwarciu wystawy. Niespodziewanie spotyka Amerykankę Laurą, z którą przeżywa romans, który całkowicie odmienia jego krótki pobyt w Wenecji. Jednocześnie czytamy o historii w Waranasi w Indiach, najświętszego miasta hindusów, do którego codziennie zjeżdżają pielgrzymi na rytualną kąpiel w Gangesie. Przybywa tam także dziennikarz z Londynu, który ma za zadanie napisanie artykułu o tym mieście. Jego pobyt przedłuża się i całkowicie odmienia jego spojrzenie na siebie i życie.

7. The Venice Sketchbook Rhys Bowen

Amazon.com: The Venice Sketchbook: A Novel: 9781542027113: Bowen, Rhys: Books

Również powieść z historią wojenną w tle, którą przeczytałam jednak jednym tchem, mimo, że w j. angielskim. Mnie urzekł również wątek malarski w powieści i to właśnie tym przyciągnął mnie sam tytuł.

Miłość i tajemnice zderzają się w Wenecji podczas II wojny światowej w fascynującej powieści, w której bohaterka Caroline próbuje pogodzić się z końcem swojego małżeństwa, gdy otrzymuje nieoczekiwany testament. Jej ukochana cioteczna babka Lettie zostawia jej szkicownik, trzy klucze i ostatni szept… jedź do Wenecji. Caroline ma rozsypać prochy Lettie w mieście, które kochała. Okazuje się, że ciotka chciała by Caroline odkryła coś więcej, tajemnicę sprzed ponad sześćdziesięciu lat…

8. To Venice with Love Philip Gwynne Jones

To Venice with Love - Philip Gwynne Jones - Książka w SwiatKsiazki.pl

Philip i Caroline Jones, para w średnim wieku mieszkająca w Edynburgu, stanęła w obliczu zwolnienia i niepewnej przyszłości, dopóki nie dostali rady od zupełnie obcej osoby w pubie.

Sprzedają wszystko, aby przenieść się do Wenecji w poszukiwaniu lepszego, prostszego życia. Tylko czy na pewno “prostszego”…? To Venice with Love opowiada, jak przybyli do Wenecji z bagażami, bez pracy, bez przyjaciół i bez miejsca na dłuższy pobyt. Od zmagania się z językiem po walkę z biurokracją; strach przed uczeniem angielskiego włoskich nastolatków, towarzystwo skromnie przyjaznego kota… i wreszcie, od debugowania systemów finansowych na przemysłowej dzielnicy Edynburga, po budowanie zwyczajnego życia w niezwykłym mieście, To Venice with Love to miłość… list do miasta, które zmieniło ich życie. 

9. Venice Jan Morris

Venice: Jan Morris: 9780571168972: Amazon.com: Books

Okrzyknięta jedną z najlepszych książek o Wenecji, jakie kiedykolwiek napisano. Ni to przewodnik, ni reportaż, ni książka historyczna, ni powieść. Venice to pięknie napisane zanurzenie w weneckie życie, osadzone na tle przeszłości miasta. Jan Morris analizuje szczególny temperament Wenecjan, a także ich szlaki wodne, architekturę, mosty, turystów, ciekawostki, zapachy, dźwięki, światła i kolory. 

Jan Morris po raz pierwszy odwiedził Wenecję podczas II wojny światowej. Jak pisze we wstępie, „to Wenecja widziana w określonej chwili przez określoną parę oczu – do tego oczy młodych, reagujących przede wszystkim na bodźce młodości”.  Świetna książka do… zabrania do Wenecji i czytania w podróży.

10. My Venice: And Other Essays Donna Leon

My Venice and Other Essays - Donna Leon | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

Donna Leon zdobyła ogromną liczbę oddanych fanów i ogromne uznanie krytyków za swój międzynarodowy bestsellerowy serial kryminalny z udziałem komisarza weneckiego Guido Brunettiego. Te wyróżnienia zbudowały nie tylko jej zawiłe fabuły i wciągające narracje, ale także jej wgląd w kulturę, politykę, życie rodzinne i historię Wenecji, jednego z najcenniejszych miast na świecie i domu Leona od ponad trzydziestu lat.

Od wielu lat Leon pisze eseje do publikacji europejskich. Zebrano tutaj najlepsze z nich: ponad pięćdziesiąt zabawnych, uroczych, pełnych pasji i wnikliwych esejów, od bitew o śmieci w kanałach po kłopoty z odbudową weneckich nieruchomości. Dzieli się epizodami ze swojego życia w Wenecji, odkrywa swoją miłość do opery i opowiada historie ze swojego wiejskiego domu w górach i wokół niego. Ze celnymi obserwacjami i humorem zgłębia również historię swojej rodziny i dawne życie w New Jersey oraz włoską naturę.

 

11. VENICE Russel Norman

Venice: Norman, Russell: 9780241299913: Amazon.com: Books

Venice i niżej opisana Polpo to pięknie zaprojektowana książki kucharskie z prostymi, sezonowymi weneckimi przepisami. Co zabawne, obie książki otrzymałam w ramach prezentu ślubnego od dwóch niezależnych nieznających się nawzajem osób. Cóż za zbieg okoliczności 🙂

Autor, Russell Norman powraca do Wenecji — miasta, które zainspirowało POLPO, jego restaurację w Londynie. Zanurza się w autentycznych smakach Veneto i kulinarnych tradycjach miasta. Jego rustykalna kuchnia  stanowi idealne tło dla tej przygody i dla włoskich przepisów rodzinnych prezentujących proste, ale wykwintne smaki Wenecji. Książka daje nam również rzadki i intymny wgląd w życie miasta, jego ukryte perełki architektoniczne, jego sekretne miejsca, wbudowaną historię, kolor i witalność codziennego życia oraz handlarzy, którzy sprawiają, że Wenecja jest tak zaskakująco tętniąca życiem. 

Venice ksiazka

12. POLPO Russel Norman

 

Polpo: Russell Normans : Norman, Russell: Amazon.pl: Książki

Polpo znajduje się w modnej londyńskiej dzielnicy Soho i jest jedną z najbardziej tętniących życiem restauracji w mieście. Krytycy i miłośnicy jedzenia tłumnie przybywają do tego skromnego bacaro, gdzie Russell Norman serwuje małe dania – z bocznych ulic Wenecji. Daleko od turystycznych-pułapek słynnego pływającego miasta, ten rodzaj gotowania jest prosty, innowacyjny i niesamowicie smaczny. 120 przepisów w tej książce obejmuje sałatki i przekąski, małe dania główne, napoje i desery, w tym szparagi z parmezanem i masłem anchois; sałatka z kaczki na ciepło z burakami i orzechami włoskimi; chrupiące pizze dla dzieci z cukinią, miętą i chilli; przegrzebki z cytryną i miętą pieprzową; krab miękkoskorupowy w cieście parmezanowym z koprem włoskim; musujące bellini i szklanki jasnopomarańczowego spritzu; panacotta z gotowanym rabarbarem; i ciepłe jesienne owoce z kremem amaretto.

Polpo jest pięknie wydana, bogata w fotofrafie jedzenia i miasta z charakterystycznym odciętym grzbietem, który ukazuje kolorowe japońskie szwy – dzięki czemu możemy rozłożenie książkę płasko w trakcie gotowania.

Polpo ksiazka


Co sądzicie o tej liście? Znacie jakieś pozycje, których nie uwzględniłam, a które powinnam przeczytać i je tu dodać? 

Która z nich najbardziej Was zaintrygowała i po którą sięgniecie? 

______

To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:

  • Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będęwiedziała co myślą moi czytelnicy, a to dla mnie cenna wskazówka
  • Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebookugdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
  • Śledź mnie na Instagramie @ciao.aga, gdzie dzielę się swoją codziennością i kulisami malowania obrazów inspirowanych Italią i nie tylko!
  • Otrzymuj ‘Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.