Zwiedzanie historycznego Rzymu czy legendarnej Wenecji? A może odkrycie jednej z włoskich wysepek lub podróż po słynącej z pysznego jedzenia Toskanii? A gdyby tak odwiedzić Alpy zimą? Włochy są tak piękne, że nie trudno o takie dylematy, gdy przed nami wciąż pierwsza podróż do Włoch. Jeżeli wciąż rozważasz, gdzie wybrać się w pierwszą podróż do Italii, ten wpis jest dla Ciebie!
Ostatnio miałam okazję spotkać się ze znajomą w sprawach zawodowych, jednak w pewnym momencie temat rozmowy zszedł na podróże. Zrelacjonowałyśmy sobie nawzajem nasze ostatnie wojaże, opowiedziałam jej też o swoim blogu (właśnie tym, który czytasz) i o fascynacji Italią. Dowiedziałam się, że Dominika mimo częstych wyjazdów po Europie, we Włoszech jeszcze nigdy nie była. Dla Italomaniaka takiego jak ja, taka wiadomość to spore zaskoczenie! 😉 Wiem jednak, że sporo jest osób, na które wciąż czeka odkrycie Włoch i przywilej “pierwszego wrażenia”. Regularnie dostaję wiadomości od osób, które pytają mnie o rekomendacje miejsc, które polecam na pierwszą podróż do Włoch. Moją pierwszą wyprawę do Włoch opisałam Wam tutaj, a jakiś czas temu zapytałam też innych blogerów o ich osobiste rekomendacje miejsc na pierwszą podróż do Włoch. Jak dotychczas nie publikowałam jeszcze moich osobistych rekomendacji.
Tak się złożyło, że biuro podróży ITAKA, które organizuje wycieczki do wielu zakątków we Włoszech (możecie sprawdzić je tutaj) poprosiło mnie o stworzenie takiej subiektywnej listy. Kocham Włochy za ich różnorodność, zatem wskazanie jednego czy kilku miejsc to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że przede mną wciąż jeszcze wiele miejsc do odkrycia! Zdecydowałam się sprostać jednak temu zadaniu i przygotowałam subiektywne zestawienie miejsc na pierwszą podróż. Podzieliłam te rekomendacje na kilka kategorii: City break, włoskie wyspy, Coś dla podniebienia – Toskania, Gdzie do Włoch zimą?
‘CITY BREAK’
Rzym
To antyczne miasto ma tak wiele do zaoferowania, że na pewno nie będziecie się nudzić podczas jego odkrywania. Od zwiedzenia najsłynniejszych ikon Rzymu, takich jak Koloseum, Fontana di Trevi, Basilica di San Pietro, Panteon, Forum Romanum, Watykan, poprzez spacer po dzielnicy Trastevere, Schody Hiszpańskie, po odwiedzanie licznych muzeów i galerii. Rzym to ogromne miasto, w którym historia miesza się z nowoczesnością.
O Rzymie możecie też poczytać tutaj:
- Rzym okiem 5 różnych kobiet
- Rzym – miejsca mniej oczywiste
- Dzielnica Monti, ukryty skarb
- Rzym poza przewodnikiem (wpis gościnny)
W ostatnim z wymienionych postów, Julia Wollner napisała o Rzymie tak:
“W Wiecznym Mieście, wypełnionym po brzegi rozmaitymi kontrastami, nade wszystko współżyją ze sobą starożytność i nowoczesność. To właśnie te dwa kontrastujące elementy lubię w nim najbardziej, to one stanowią dla mnie kwintesencję Śródziemnomorza i to je odkrywam z największą przyjemnością, to samo polecając Wam.”
Myślę, że te słowa są najlepszą rekomendacją. Rzym po prostu trzeba zobaczyć!
Do Rzymu najlepiej wybrać się wiosną, wczesnym latem lub jesienią, raczej unikajcie najgorętszych miesięcy. Wiem, co mówię, bo byłam w Rzymie w lipcu, a wysoka temperatura utrudniała zwiedzanie do tego stopnia, że momentami czułam się naprawdę słabo.





Bolonia
Jadąc do Bolonii nie wiedziałam czego się spodziewać, ale miejsce to okazało się dla mnie bardzo pozytywną niespodzianką. To miasto, w którym nigdy nie zmokniecie – liczne arkady tworzą swojego rodzaju spacerowe ‘tunele’, co jest z pewnością znakiem rozpoznawczym tego miasta. O Bolonii pisałam tutaj, a tytuł wpisu zainspirowany był gdzieś zasłyszanym cytatem:
“Bolonia – Uczona, tłusta i czerwona”
Właśnie te trzy określenia najlepiej według mnie opisują to miasto.
Uczona ze względu na znany i prestiżowy uniwersytet, do którego przyjeżdżają studenci z całych Włoch i nie tylko. Tłusta ze względu na przepyszne jedzenie (które może nie sprzyjają diecie ale co tam!), na czele ze słynnym sosem al ragù, znanym w naszych stronach jako ‘sos boloński’. Czerwona ze względu na dominujący kolor budynków, co widoczne jest w szczególności spoglądając na miasto z góry (a można to zrobić wchodząc na jedną z wież w centrum – Torri degli Asinelli e Garisenda). Centrum Bolonii można zwiedzać pieszo, ale świetnie sprawdzają się też rowery miejskie (które można wypożyczyć na miejscu), ze względu na liczne trasy rowerowe. .




Mediolan
Uwielbiam to miasto! Czuć tu nieco inną atmosferę niż w miastach południowej Italii, ale warto tej odrębności się przyjrzeć i ją docenić. Mediolan jest nowoczesną metropolią, stolicą mody, symbolem nieszablonowego myślenia, przełamaniem konwenansów, poszukiwania kontrastów. Znajdziecie tu zarówno nowoczesną architekturę zestawioną ze starożytnymi budynkami, sklepy największych projektantów mody skonfrontowane z małymi pracowniami niezależnych artystów. W Mediolanie sporo się dzieje, a warte uwagi miejsca to m.in. Piazza del Duomo, czyli główny plac w Mediolanie ze wspaniała Katedrą i najsłynniejszym pasażem handlowym Galeria Vittorio Emanuele, zamek Sforzów, Park Sempione, dzielnica Navigli, okolica Porta Nuova z dzielnicą biznesową i modernistycznymi budynkami. Warto zaznaczyć, że Mediolan jest usytuowany w przystępnej odległości od słynnych jezior Maggiore, Como i Lugano, co też jest świetną alternatywą na spędzenie części wyjazdu poza miastem.
Zobacz też: Mediolan na weekend – mały przewodnik po Mediolanie








Wenecja
Wenecję odwiedziłam po raz pierwszy w 2018 roku (i opisałam to tutaj) i nie rozczarowałam się – jest dokładnie taka jak sobie ją wyobrażałam od dziecka (a wyobrażeń miałam sporo). Wspaniałe miejsce do tego, by dać się oczarować Italią po raz pierwszy.
Nie bez powodu nazywana Królową Adriatyku, Miastem na wodzie, Miastem masek, Miastem mostów, Pływającym miastem, czy Miastem kanałów. Polecam wybrać się do Wenecji na dłużej niż tylko weekend, dzięki czemu będziecie mieli czas na odwiedzenie okolicznych wysepek. Otóż Wenecja położona jest na 118 wyspach połączonych ze sobą mostami i kanałami. Poza samą Wenecją, najbardziej popularne wyspy to Murano, Burano, Lido, Torcello, ale pozostałe wyspy laguny weneckiej również są warte uwagi.
W Wenecji odbywa się wiele wydarzeń i festiwali. Jeżeli chcielibyście wziąć udział w zbliżającym się słynnym weneckim karnawale, przybądźcie do miasta w 2019 między 16 lutego i 5 marca. Wenecja słynie również z innych wydarzeń i festiwali filmowych. Ten najbardziej popularny to Wenecki Festiwal Filmowy, który w 2019 odbędzie się między 28 sierpnia a 7 września. W Wenecji, niezależnie od tego czy organizowane są wydarzenia czy nie, raczej trudno uniknąć turystów, Wenecja jest bowiem tłumnie odwiedzana przez cały rok.
Zobacz też: Wenecja – miasto żyjące rytmem Adriatyku





WŁOSKIE WYSPY
Sycylia
Do Sycylii mam szczególny sentyment. To miejsce, do którego ja odbyłam swoją pierwszą włoską podróż, którą opisałam tutaj. Moja wyprawa skupiona była wtedy wokół miasta Palermo i przyległego do niego Mondello (dawna rybacka miejscowość, stanowiąca dzisiaj rezydencką miejscowość z pięknymi willami i wspaniałą plażą) i to wtedy zakiełkowało moje zauroczenie Italią. Usłyszałam wtedy, że Włosi z Północy nie uważają Sycylii jako części Włoch, a mieszkańcy Sycylii najchętniej odseparowali się od reszty Italii. Kompletnie tego nie rozumiałam, bo wtedy jeszcze nie miałam okazji zobaczyć innych miejsc we Włoszech, poznać i zrozumieć kontekstu i kultury różnych regionów. Mimo wszystko, miejsce to zauroczyło mnie swoją rozmaitością i pysznym jedzeniem. Na pewno wrócę tam by zobaczyć resztę wyspy bo ma dużo do zaoferowania, począwszy od wspaniałych plaż po historyczne miasta, wulkan Etna i piękne widoki.
Zobacz też: Moja pierwsza podróż do Włoch – Palermo i Mondello
zdj. Agnieszka Molęda-Orella/uwielbiamwloskieklimaty.com








Sardynia
Sardynia to miejsce, którego jeszcze nie odwiedziłam ale znajduje się w moim zestawieniu (podobnie jak Elba poniżej), a to dlatego, że są wysoko a moim ‘rankingu’ miejsc ‘do zobaczenia’ i mimo, że jeszcze ich nie odwiedziłam, sporo o nich czytałam i już wiem, że skradną moje serce.
Sardynia nazywana bywa szmaragdową wyspą Italii, ze względu na Szmaragdowe Wybrzeże Costa Smeralda słynące z intensywnego szmaragdowego koloru wody. To idealne miejsce dla fanów kąpiel i plaż, których tutaj nie brakuje. Oprócz tego znajdziecie tutaj przepiękne jaskinie i groty (najsłynniejsza to krasowa Grota Neptuna), średniowieczne miasto Alghero z murami obronnymi, ruiny rzymskich miast, wiele lokalnych targowisk, starą część miasta Cagliari, zamki, a także wiele tras spacerowych i wspinaczkowych. Sardynia słynie z wyrobu słynnego sera owczego pecorino, którego produkcję również można podejrzeć w lokalnych wioskach.






Elba
Elba jest trzecią co do wielkości wyspą włoską leży na Morzu Tyrreńskim i należy do archipelagu Wysp Toskańskich. Niektórzy uważają, że to właśnie Elba jest najpiękniejszym zakątkiem Toskanii (już wiecie dlaczego jest wysoko na mojej liście do zobaczenia!). Wyspa słynie z pięknych plaż (jest ich ponad 70!), ale też bogatej historii (wyspa posiada starszą historię od starożytnego Rzymu! Jej historia sięga do czasów Etrusków i Kartagińczyków; była też miejscem zesłania Napoleona).
Elba to świetne miejsce dla fanów nurkowania, pieszych lub rowerowych wycieczek. Pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl rozważając wycieczkę na Elbę to morze i plaże. Bez wątpienia jest to jedna z głównych atrakcji, gdyż ta egzotyczna wyspa ma do zaoferowania spektakularne długie piaszczyste plaże, przejrzystą wodę, klify, schowane zatoczki. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!


Coś dla podniebienia – Toskania
Ah, Toskania! Według mnie region ten jest magiczny i ma do zaoferowania ogrom atrakcji. Magia tego regionu polega na tym, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osoby poszukujące miejskich atrakcji zachwycą się toskańskimi średniowiecznymi miastami (Piza, Florencja, Siena, Montepulciano, Montalcino), miłośnicy plażowania i kąpieli mogą zatrzymać się na wybrzeżu Toskanii, a osoby poszukujące ustronnego miejsca z dala od zgiełku miasta mogą delektować się ciszą toskańskiej wsi, zatrzymując się w toskańskiej willi na uboczu. W każdej z tych opcji będziecie mieli możliwość rozkoszowania się pięknymi widokami i absolutnie przepysznym lokalnym jedzeniem i winem. Rozważając wypad do Toskanii warto zaplanować czas tak, by zasmakować po trochu z każdej z tych atrakcji, by w pełni poczuć klimat tego, co oferuje Toskania.






A może zimowe szaleństwo? Gdzie do Włoch zimą?
Jeśli rozważacie wypad do Włoch zimową porą to niezależnie od tego czy jesteście fanami sportów zimowych czy nie, na pewno oczaruje Was zimowa odsłona północnej części Włoch. Jeśli ineresują Was aktywności zimowe, będziecie mieli w czym wybierać, bowiem włoskie Alpy i Dolomity oferują świetne stoki i stacje narciarskie. Ale nawet jeżeli nie jesteście fanami sportów zimowych, ogromnie polecam Wam wycieczkę do włoskich Alp zimą, po to, by poczuć klimat włoskich zimowych dolin i górskich miejscowości. Oczywiście do moich faworytów należy Dolina Aosty, z której pochodzi mój mąż. Poza Doliną Aosty możecie znaleźć też wspaniałe stacje narciarskie w innych rejonach, np. Arabba (między Wenecją a Mediolanem), Maso Corto (zaraz przy granicy z Austrią), czy Val di Sole, będący największym regionem narciarskim w zachodniej części Trentino. Polecam rozważenie również wyprawy w Dolomity, a jeśli jesteście fanami sportów zimowych, to na pewno nie możecie pominąć legendarnej doliny Sella Ronda. Jeżeli szukacie wsparcia w organizacji takiej wyprawy, wiele z wspomnianych przeze mnie miejsc znajdziecie w ofercie zimowej ITAKI.



Podsumowując – gdzie wybrać się na pierwszą podróż do Włoch?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bo Italia ma do zaoferowania mnóstwo różnorodności. Jak wiele jest wspaniałych miejsc we Włoszech, tak wiele jest ludzi i ich preferencji. Moje zestawienie przedstawia zaledwie ułamek miejsc, które warto odwiedzić ale jedno jest pewne – jak już odwiedzicie raz Włochy, będziecie chcieli tam regularnie wracać!
A jeśli nie jesteście pewni jak zorganizować taki wyjazd i gdzie, zapoznajcie się z ofertą ITAKI, która zabierze Was w wiele zakątków, o których wspomniałam we wpisie.
Wpis sponsorowany
To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:
- Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będe wiedziała co myślą moi czytelnicy, a to dla mnie cenna wskazówka
- Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebooku, gdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
- Śledź mnie na Instagramie @uwielbiamwloskieklimaty, gdzie dzielę się swoją codziennością i blogowaniem za kulisami!
- Otrzymuj ‘Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.
- Obserwuj mój blog na Bloglovin, aby nie przegapić nowych wpisów!