Ferragosto

Ferragosto… Czyli czego spodziewać się w sierpniu we Włoszech?

O ile Włochy generalnie słyną z la dolce vita (słodkiego życia), piano piano (bez pośpiechu) i dolce far niente (słodkiego nieróbstwa), tak sierpień to specyficzny czas w roku, kiedy wszystko zatrzymuje się jeszcze bardziej. Właśnie wtedy miasta pustoszeją i Włosi wyjeżdżają na urlopy, na wieś, nad morze, czy w góry. Niektórzy uważają, że sierpień to najgorszy moment na wyjazd do Włoch, inni twierdzą, że wręcz odwrotnie. O co ten cały raban?

FERRAGOSTO – RZYMSKIE ŚWIĘTO

Ferragosto sięga daleko w tradycje pogańskie, kiedy to sierpień był miesiącem końca zbiorów, co hucznie celebrowano we wrześniu. Ponoć obchody te zostały przeniesione na sierpień (czyli włoskie Agosto) przez cesarza Augusta, który zażyczył sobie, by Feriae Augusti celebrowano w miesiącu noszącym jego imię. Z kolei w czasach, gdy rozpowszechnił się chrześcijanizm wierzono, że właśnie 15 sierpnia nastąpiło wstąpienie Marii do nieba, w związku z tym, dzień ten został ustalony jako święto. W trakcie ery faszyzmu sierpniowe Ferragosto wciąż było kultywowane. Mussolini organizował wakacyjne wyjazdy dla dzieci, zajęcia sportowe i kolonie nad morzem i w górach. Pomimo zmiany systemu, zwyczaj ten zakorzenił się w kulturze i umysłach Włochów.

Ferragosto sierpień we Włoszech

FERRAGOSTO DZIŚ

15 sierpnia stał się świętem narodowym i jest ono dla Włochów bardzo często okazją do wzięcia dodatkowych dni wolnych i stworzenia ponte (mostu) – przedłużenia weekendu. Terminem ferragosto określa się więc zazwyczaj cały tydzień, w którym występuje dzień 15 sierpnia. Niektóre źródła podają, że termin ferragosto określa wręcz cały miesiąc! Jako, że okres ten stał się niezaprzeczalnie symbolem odpoczynku, podczas tego tygodnia wiele miejsc takich jak sklepy i restauracje jest zamykanych.

Dla przyjezdnych, tradycja ta może być lekko szokująca – z jednej strony wyludnione małe miasteczka z pozamykanymi restauracjami i sklepikami. Z drugiej strony lądując na plaży lub na popularnych szlakach można zdziwić się ilością Włochów.

Nawet jeśli włoskie rodziny nie wybierają się na wakacje w tym okresie, 15 sierpnia jest okazją do jednodniowej wycieczki na wieś, na piknik lub do zorganizowania dużego lunchu z rodziną i przyjaciółmi. W górskiej Dolinie Aosty, skąd pochodzi mój mąż, Włosi już wczesnym rankiem 15 sierpnia wyjeżdżają wyżej w Alpy w poszukiwaniu idealnego miejsca na rodzinne barbecue.

Jak większość włoskich okazji, Ferragosto jest okazją do celebrowania pysznym jedzeniem podczas rozmaitych lokalnych festiwali! 

ferragosto sierpień we Włoszech

TO JECHAĆ DO WŁOCH W SIERPNIU CZY NIE? 

Ile osób tyle opinii na temat wyjazdu do Włoch w sierpniu. Moim zdaniem wszystko zależy od tego, gdzie jedziemy i z jakim nastawieniem. Sierpień może być dobrym momentem na wizytę większych miast, których mieszkańcy uciekają wtedy na wieś. Oczywiście inni turyści wpadną na ten sam pomysł, w związku z czym nie unikniemy tak w pełni tłumów. Odwrotną sytuację możemy zastać w mniejszych miejscowościach, które w tym okresie mogą być całkowicie wyludnione. O ile dla niektórych może wydawać się to plusem, trzeba pamiętać, że oznacza to również pozamykane restauracje, bary i sklepy! W popularnych nadmorskich miejscowościach trzeba liczyć się z większymi tłumami niż w pozostałych miesiącach. Wyjazd do Włoch w sierpniu może być świetną okazją do zasmakowania lokalnych festiwali i eventów. W końcu Ferragosto to czas pikników, zabaw i festynów. Czemu by z tego nie skorzystać? Mnie osobiście sierpień nie jest straszny, ale przekonam się o tym ponownie na własnej skórze już wkrótce! 

NIE TYLKO URLOP

Co w tym wszystkim jest najważniejsze? 

Fenomen miesięcznego przestoju w pracy (w dodatku w kraju, którego gospodarka nie jest super stabilna) można wytłumaczyć chyba tylko i wyłącznie śródziemnomorskim la dolce vita. Mam wrażenie, że sierpień to nie tylko miesiąc urlopowania i przerwy od pracy, ale miesiąc, w którym Włosi odpoczywają i nikt nie ma do nikogo o to pretensji. To czas w którym trzeba naładować baterie, spędzić czas w gronie bliskich i rodziny, czas w którym wszyscy dają sobie przyzwolenie na zwolnienie

A Ty? Dasz sobie przyzwolenie na zwolnienie? 

Buon Ferragosto!


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:

    • Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będęwiedziała co myślą moi czytelnicy, a to dla mnie cenna wskazówka
    • Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebookugdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
    • Śledź mnie na Instagramie @ciao.aga, gdzie dzielę się swoją codziennością i kulisami malowania obrazów inspirowanych Italią i nie tylko!
    • Otrzymuj ‘Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.
    • Zajrzyj do mojego sklepu z ilustracjami na Etsy