Dolina Aosty na styczeń, czyli Fiera di Sant’Orso

Projektując Ścienny Ilustrowany Kalendarz-Polsko Włoski zakładałam, że każdy miesiąc ilustrować będzie jedno miejsce-region włoski z zaznaczeniem eventów tego miesiąca na karcie kalendarza. Starałam się dobrać miejsca do charakterystycznych wydarzeń, sugerując się Waszymi podpowiedziami, które zebrałam w ankiecie.

Kalendarz polsko-włoski
Kalendarz polsko-włoski

Postanowiłam, że każdego miesiąca powstanie wpis, który opisuje wybrane miejsce ilustrowane w Kalendarzu i event z nim związany.

Styczeń w Dolinie Aosty

Wybór miejsca reprezentujące miesiąc styczeń był dla mnie dość oczywisty – wiedziałam, że będzie to Dolina Aosty (Valle d’Aosta). Region ten jest bliski memu sercu, gdyż stamtąd pochodzi mój mąż, jest więc to dla nas taki drugi dom. Miałam okazję zobaczyć dolinę w odsłonie każdej pory roku, o czym pisałam też we wpisie 4 pory roku w Dolinie Aosty. Choć każda pora roku jest wyjątkowa w tym miejscu, styczeń to miesiąc, na który czeka wiele osób i właśnie wtedy decyduje się przyjechać do Doliny. Dlaczego?

Pierwszym powodem jest oczywiście sezon narciarski – Alpy w tym regionie mają mnóstwo do zaoferowania, a miejscowości takie jak Pila, Cervinia, ​La Thuile, Cogne, czy Courmayeur (listę wszystkich centr narciarskich w Dolinie Aosty możecie sprawdzić tutaj) zamieniają się wtedy w narciarskie resorty.

Fiera di Sant’Orso

Innym ważnym powodem, dla którego właśnie w styczniu zjeżdża się tu mnóstwo turystów jest pewne wyjątkowe wydarzenie – Fiera di Sant’Orso, które ma miejsce 30-31 stycznia w centrum miasteczka Aosta.

 

Co roku podczas Targów Sant’Orso, artyści i rzemieślnicy z Doliny Aosty z dumą wystawiają swoje prace na targach Sant’Orso wzdłuż ulic w centrum Aosty. Targi mają swoje korzenie już w średniowieczu, kiedy to odbywały się w Borgo Aosta (okolica otaczająca Kolegiatę, która nosi nazwę Sant’Orso i stąd nazwa wydarzenia). Obecnie wydarzenie rozprzestrzeniło się na całe centrum miasta, a przyjeżdżają na nie nie tylko mieszkańcy regionu, ale turyści z sąsiednich regionów, Francji, Szwajcarii, Austrii.

Rzemieślnicze perełki

Fiera di Sant’Orso to święto przemysłu rzemieślniczego, zwłaszcza lokalnych artystów górskich. Na targach można podziwiać drewniane rzeźby, wyroby z kutego żelaza, skóry, wełny, koronki, wikliny, artykułów gospodarstwa domowego, itp. Dla artystów to wydarzenie jest nie tylko okazją do wystawienia i sprzedania swoich dzieł, ale nawiązania kontaktu z ludźmi, przedstawienia sposobu pracy, która zazwyczaj odbywa się w ich pracowni. Podczas targów można również odwiedzić „Atelier”, wystawę prac artystycznych profesjonalnych rzemieślników.

Fiera di Sant’Orso to też folklor i muzyka oraz okazja do spróbowania win i typowych produktów z Doliny Aosty –
w okolicach Teatru Rzymskiego można na przykład skosztować lokalne dania przygotowane z produktów Valle d’Aosta.

Festiwal kończy się „Veillà”, czuwaniem w nocy z 30 na 31 stycznia, podczas którego ulice centrum Aosty wypełnione są życiem do rana.

Wizyta na targach Sant’Orso jest niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem!

Zerknijcie na zdjęcia z tego wydarzenia:

Ilustracja styczniowa w Kalendarzu Polsko-Włoskim

A jaki fragment Doliny Aosty przedstawia ilustracja styczniowa kalendarza? Zilustrowana forteca to Forte di Bard, o której stworzyłam osobny wpis tutaj.


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: