forte di bard aosta

Dolina Aosty: Forte di Bard. 5 powodów, dla których warto odwiedzić fortecę

Kiedy tworzyłam autorski ilustrowany ścienny kalendarz polsko-włoski, było dla mnie oczywiste, że styczeń będzie reprezentowała ilustracja przedstawiająca jakieś miejsce w Dolinie Aosty. Z jednej strony jest to miejsce bliskie memu sercu, bo stamtąd pochodzi mój mąż. Z drugiej strony, choć Dolina Aosty jest piękna o każdej porze roku, styczeń jest miesiącem wyjątkowym. Nie tylko ze względu na sezon narciarski, ale również coroczny festiwal, który odbywa się tu 30 i 31 stycznia – Fiera di Sant’Orso, o którym pisałam w poprzednim wpisie. Na styczniową ilustrację kalendarza nie wybrałam jednak scenerii ze starego miasta w centrum Aosty, a coś zupełnie innego – miejsce ‘witające’ przybyszów wjeżdżających do Doliny ze strony Mediolanu – pokaźną fortecę Forte di Bard.

  • Dlaczego zadedykowałam temu miejscu ilustrację kalendarza?
  • Dlaczego warto odwiedzić to miejsce będąc w Dolinie Aosty?
Kalendarz polsko-włoski ze styczniową ilustracją Forte di Bard (Dolina Aosty)
Kalendarz polsko-włoski ze styczniową ilustracją Forte di Bard (Dolina Aosty)

forte di bard aosta

5 powodów, dla których warto odwiedzić Forte di Bard

1. Monumentalna fortyfikacja usytuowana na wzgórzu

Jednym z powodów, dla których Forte di Bard przyciąga uwagę jest nie tylko rozmiar budowli, ale jej usytuowanie. Zbudowana na porośniętym lasem wzgórzem pośrodku wąskiej doliny, górując nad rwącą rzeką Dora Baltea i otaczającymi ją wioskami, fortyfikacja robi imponujące wrażenie. Pomimo, że otaczają ją dookoła pokaźne Alpy, budowla jest naprawdę masywna. W końcu taki był cel jej stworzenia – miała być bastionem nie do zdobycia, który chroniłby miasto. Nie trudno wczuć się w atmosferę średniowiecza i wyobrazić sobie, jak to miejsce wyglądało w tamtej epoce.

Jej rozmiar najlepiej oddaje ujęcie z góry:

2. Ciekawa architektura oparta o kilka poziomów i podróż przeszkloną windą

Ukończenie prac trwało osiem lat, a w efekcie fortyfikacja została stworzona w oparciu o poziomy: W górnej części fortu znajdowały się wzmocnienia, a także dziedziniec z arsenałami i koszarami.

W dolnej części osadzono 50 dział w autonomicznych kazamatach (rodzaj osobnego schronu), które miały zapewnić wzajemną ochronę w przypadku najazdów. Fort zawierał 283 pokojów, w których schron mogło znaleźć ponad 400 żołnierzy. Budowla mogła magazynować jedzenie i amunicję dla żołnierzy na okres około 3 miesięcy.

Dzisiaj w celu dostania sie na górę można wybrać długi spacer w wewnętrznej częsci murów lub szybciej – podróż przeszkloną windą. Polecam podróż windą, gdyż jest to ciekawe doświadczenie, a z windy rozpościera się wspaniały widok na góry, dolinę, rzekę i dachy miejscowości Bard.

widok z panoramicznej windy
widok z panoramicznej windy
widok z panoramicznej windy
widok z panoramicznej windy

3. Dziedzictwo historyczne

Twierdza została wybudowana w celu ochrony doliny. Musiała być ogromna, budzić respekt i być strategicznie umiejscowiona, tak by móc obserwować (i odstraszać) nieproszonych gości przechodzących do i z Francji i reszty Włoch. Dzisiejsze mury fortu powstały w latach 1830-1838 decyzją Króla Sardynii Carlo Alberto I z Casa Savoia.

Zastąpiły one X-wieczny zamek, który wcześniej został zbudowany na istniejącej konstrukcji. Zamek był pod kontrolą potężnych władców miejscowości Bard, leżącej u stóp fortyfikacji. W połowie XIII wieku, budowla przeszła na własność Casa Savoia (Domu Sabaudzkiego). To właśnie pod ich kontrolą umocniono konstrukcję.

W 1800 r. w Bard żołnierze francuscy zostali zatrzymani przez żołnierzy austro-piemonckich. Okazało się, że mieli przepustkę, która zrujnowała plan Napoleona Bonaparte, który miał wykonać niespodziewany atak na dolinę Padu i na Turyn. Podobno kiedy usłyszał tę wiadomość, nazwał wtedy fort vilain castel de Bard (szkaradny zamek Bard), po czym nakazał zrównanie fortu z ziemią. Właśnie dopiero w 1830 r. Carlo Alberto I w obawie przed nowymi atakami ze strony Francji, nakazał odbudowę fortu.

4. Obiekt kulturalny i galeria sztuki

Pod koniec XIX wieku fort przestał być wykorzystywany do celów militarnych a w 1975 roku przeszedł na własność niezależnego regionu Valle d’Aosta (Dolina Aosty).

W latach 80. fort został otwarty jako atrakcja turystyczna, choć wciąż wymagał wielu prac naprawczych i renowacji. Zamknięto go pod koniec lat 90., po czym został poddany pracom konserwatorskim. W 2006 roku ponownie otwarto Fort Bard i został oficjalnie mianowanym Muzeum Alp.

Ciekawostki kulturalne:

  • Na terenie fortecy obecnie znajduje się muzeum, a także galeria sztuki.
  • Muzea: W Forte di Bard znajduje się Muzeum Alp, Muzeum Alp dla dzieci, Więzienie, Muzeum Fortyfikacji, a także Muzeum Graniczne
  • Forte di Bard został wykorzystany do planu filmowego Avengers: Age of Ultron (z 2015 roku w reżyserii Joss’a Whedon’a). Reprezentował tam fikcyjny kraj Europy Wschodniej Sokovia.
  • Co roku wystawiana jest tam wystawa zdjęć World Press Photo.
  • Odbywają się tam wystawy znanych malarzy, a także wystawy fotograczne. Sami mielismy okazję odwiedzić wystawę malarstwa Pabla Picassa.
  • Aktualne i nadchodzące wystawy można sprawdzić na stronie Forte di Bard.
  • W fortecy znajduje się także księgarnia i kawiarnia.

5. Miejscowość Bard u stóp fortecy

Wizyta w Forte di Bard jest też okazją do odwiedzenia leżącej u stóp fortecy urokliwej miejscowości Bard. Klimatyczne uliczki tej wioski sprawiają wrażenie, jakby od średniowiecza niewiele się tu zmieniło. Można tu cofnąć się w czasie i podziwiać monumentalne rozmiary fortecy z dołu, a także odwiedzić jedną z lokalnych restauracji w celu skosztowania regionalnej kuchni Doliny Aosty.


BILETY

Bilety można kupić w górnej części fortecy, zaraz przy przeszklonych windach (po wyjechaniu na górę). Mozna nabyć je też wcześniej online poprzez portal MidaTicket.

Koszt biletu zależy od tego, jaką częścią fortecy jesteśmy zainteresowani. Można kupić też bilet zawierający kilka atrakcji. Szczegóły znajdują się na stronie Forte di Bard i poniżej.

UWAGA: W 2020 roku Forte di Bard otwarte jest od 1 lutego 2020 roku (w styczniu Fort jest zamknięty ze względu na prace konserwatorskie)! 


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: