Castelluccio di Norcia (UMBRIA) [wpis gościnny]

post1Autorką wpisu jest Agata Stefańska – od prawie 6 lat związana z Włochami, od ponad dwóch mieszkała i pracowałam w Spoleto, w Umbrii. Agata obecnie jest na etapie przenosin do Rzymu. Włochy stają się powoli jej drugą ojczyzną. Samouk języka włoskiego, miłośniczka Włoch mniej znanych.
***


Umbria
jest regionem mało znanym i mało popularnym wśród turystów odwiedzających Włochy. Ma to swoje zalety. Jest to region małych, uroczych średniowiecznych miasteczek, które można zwiedzić w ciągu jednego dnia bez tłumu ludzi. Można znaleźć tu rodzinne trattorie, którym obce jest hasło „menu turystyczne”. Jest to region gdzie pomiędzy 13 a 15.30 ciągle panuje obiadowa przerwa i wszystko w tym czasie jest pozamykane; region, któremu się nie śpieszy i który nie podlizuje się turyście. Ale do rzeczy ;). Umbria to też region, który jest nazywany zielonym sercem Włoch i na potwierdzenie tego chciałabym zabrać Was do jednego z miejsc, do Castelluccio di Norcia.

umbria 1

umbria 4

Jeżeli tak jak ja jesteście miłośnikami natury i spokoju, a odstrasza Was hałas i zgiełk wielkich miast, to jest to miejsce dla Was. Castelluccio to małe miasteczko, nad którym góruje Monte Vettore (2.476 m.n.p.m.). Same w sobie nie jest szczególnie urodziwe, ale za to widoki, które rozpościerają się z niego jak i z drogi dojazdowej zapierają przysłowiowy dech w piersiach.

Błękit nieba i zieleń wzgórz dookoła działają bardzo relaksująco i uspokajająco. Można zapomnieć o całym świecie, zwłaszcza, że przeważnie telefony nie łapią tu sygnału.

umbria 6

umbria 5

umbria

Castelluccio jest znane z dwóch rzeczy: fioritury czyli czasu na przełomie czerwca i lipca, gdy rozkwitają rosnące na okolicznych polach kwiaty (czerwień maków miesza się z błękitem chabrów i żółcią kwiatów rzepaku dając kolorowy spektakl) oraz ze słynnych na całe Włochy lenticchie czyli soczewicy. Nie możesz przyjechać do Catelluccio i nie spróbować zuppa di lenticchie i nie kupić kilku paczek soczewicy na później.

umbria zupa z soczewicy

Castelluccio jest piękne o każdej porze roku, czy to właśnie podczas fioritury czy w zimie pod zwałami śniegu. Będę wracała w to miejsce jak tylko będę mieć okazję i polecam je każdemu kto chce pooddychać świeżym powietrzem, kto szuka wyciszenia, kto chce poznać inne Włochy.

umbria 2