Carnevale di Venezia – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Maski zawsze na swój sposób mnie fascynowały. Idea weneckiego karnawału, skrywania swojego prawdziwego ja za dowolnie przybranymi strojami i otoczka tajemnicy, która temu wszystkiemu towarzyszy budzą ekscytację wielu. Do tego kolory strojów i dodatków jakie towarzyszą celebracjom – raj dla fotografów.


Na wstępie, aby w pełni wczuć się w atmosferę weneckiego karnawału, polecam obejrzenie tego magicznego filmiku (z 2015 roku) i zapraszam do lektury.

1. Karnawał w Wenecji ma ponad 1000 lat

Tradycja karnawału w Wenecji ma swoje początki już około XII wieku. Tradycyjnie, był to okres zabaw przed postem. Rodziny królewskie i te „z wyższych sfer” celebrowały wspólnie z najbiedniejszymi, anonimowo kryjąc twarze i swoją tożsamość za barwnymi maskami. Dzięki temu podczas ucztowania nie miało znaczenia pochodzenie, każdy stawał się równy sobie. Świętowanie miało miejsce w okolicach Piazza San Maco, a tradycja ta trwa do dziś.

2. Maski karnawałowe dały mieszkańcom Wenecji społeczną wolność

Skąd wzięła się idea noszenia masek – wciąż do końca nie wiadomo. Jedno jest pewne – pomysł sprawdził się i jest uwielbiany do dziś. Maski symbolizują wolność od hierarchii społecznej, każdy może w tym czasie przeistoczyć się w postać, jaką chce. Ludzie z niższych sfer mogli ukryć swoją tożsamość i celebrować tak samo jak bogaci z rodzin królewskich.

3. Możesz samodzielnie stworzyć maskę dla siebie w Wenecji

Przez stulecia twórcy projektowali różne rodzaje masek, często przybierane piórami i unikalnymi kształtami. Maski mogą być zrobione ze szkła, skóry, porcelany. Dzisiejsze maski zapierają dech w piersiach. W Wenecji pełno jest designerów, u których można kupić autentyczną, ręcznie robioną maskę (wachlarz cen jest równie szeroki co ich wygląd). Jednym z bardziej znanych jest Ca’Macana na Dorsoduro, gdzie można samemu udekorować własną maskę. Polecam zerknąć na ich imponującą stronę www:

CaMacana venice
Ca’Macana 

4. Jest ponad 8 typów karnawałowych masek!

Każda z nich cechuje się unikalną historią. Z upływem czasu różne rodzaje masek stawały się „krzykiem mody”, inne z niej wychodziły. Gdy wybierzecie się do Wenecji, zwróćcie uwagę na:
carnival masks

5. Stroje mogą być zakazane jeśli zakrywają za bardzo

Tradycyjne kostiumy karnawałowe inspirowane są modą z całego świata składając się ze skomplikowanych elementów i różnych tworzyw.  Popularne były płaszcze noszone przez mężczyzn i kobiety, sięgające niemalże do ziemi. Ten strój tak dobrze ukrywał tożsamość, że został zakazany w XVIII wieku na wypadek bezpieczeństwa i przenoszenia broni lub uwaga (!) mężczyzn przebierających się za kobiety [red. prawdziwe zagrożenie! ;)]

Polecam odwiedzić stronę karnawału w Wenecji :


Ilustracje we włoskich klimatach banner

To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: