6 stycznia we Włoszech, czyli La Befana

Święta we Włoszech nie kończą się wraz z Bożym Narodzeniem, wręcz przeciwnie. Celebracje trwają aż do 6 stycznia, kiedy to we Włoszech celebruje się Epifania (Epiphany) i dzień ten jest uznany jako święto narodowe. Dla Włochów właśnie ten dzień wyznacza końcówkę okresu świątecznego.

Z czym jeszcze wiąże się we Włoszech dzień 6 stycznia?

Tradycja La Befana

6 stycznia we Włoszech znany jest również jako La Befana. Legendy głoszą, że Befana, wiekowa czarownica przynosi tego dnia prezenty dla dzieci w noc poprzedzającą La Befana (Epiphany Eve).

Co przynosi La Befana? Zazwyczaj jest to “słodki węgiel” – słodycze przypominające w wyglądzie węgiel (carbone dolce della befana). Podobno tym niegrzecznym dzieciom przynosi prawdziwy węgiel (a w niektórych regionach Włoch cebulę, popiół lub… czosnek) 😉 Oprócz tego La Befana jest też okazją do pieczenia i kosztowania różnych słodkości np. ciasteczek zwanych befanini, a także ciasto Befana. Niektórzy dodają do ciasta schowaną suszoną fasolę, a kto ją znajdzie w swoim kawałku jest królem/królową tego dnia 🙂 Ta ostatnia tradycja w szczególności zakorzeniona jest we Francji.

Tradycja nakazuje też zostawić dla wiedźmy na stole przed snem mandarynkę, pomarańczę lub kieliszek wina.

W całych Włoszech z tej okazji organizowane są rozmaite eventy, np. w Rzymie przygotowywane są coroczne obchody, a na Piazza Navona stawiane są stragany, na których można kupić prezenty, słodycze, czy lalki wyglądające jak Befana.

Skąd ta tradycja?

Legenda z XIII wieku głosi, że w drodze do małego Jezusa Mędrcy zatrzymali się, by poprosić Befanę o wskazówki i poprosili ją, by do nich dołączyła. Początkowo odmówiła, ale później zmieniła zdanie i próbowała znaleźć żłobek. Jako, że nie była w stanie go znaleźć, rozdała prezenty które przyniosła innym dzieciom. Do dnia dzisiejszego podróżuje na miotle i co roku 5 stycznia na próżno szuka żłóbka, a w rezultacie wręcza prezenty dzieciom, które zostawiają buty lub wigilijną skarpetę :).

Żródło: https://www.romagnaatavola.it/it/la-ricetta-del-carbone-dolce-un-giorno-befana/

 

Zdjęcie główne:  Jason Coudriet via Unsplash


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:

  • Skomentuj ten wpis, dzięki czemu będę wiedziała co myślą moi czytelnicy
  • Śledź uwielbiam włoskie klimaty na Facebookugdzie znajdziesz ciekawostki, zdjęcia, informacje.
  • Śledź mnie na Instagramie @uwielbiamwloskieklimaty, gdzie dzielę się swoją codziennością i blogowaniem za kulisami!
  • Otrzymuj ‚Listy w butelce’ zapisując się na newsletter, w którym dzielę się bonusowymi grafikami związanymi z Włoch, osobistymi przemyśleniami i bonusami.