4 pory roku w Dolinie Aosty

Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Doliny Aosty była noc. Przemierzając więc trasę z lotniska nie widziałam za wiele z okna samochodu, poza (w miarę) oświetloną drogą. Mój narzeczony przekonywał mnie jednak co chwilę, że właśnie mijamy jeden z zamków, a dookoła nas roztacza się piękny widok gór. Przekonałam się o tym dopiero następnego dnia, kiedy po przebudzeniu wyjrzałam za okno. Nigdy nie zapomnę tego zapierającego dech w piersiach widoku!

 
Od tego czasu minęło kilka lat. Bywałam tu regularnym gościem, ale kilka ostatnich miesięcy miałam okazję spędzić właśnie tutaj, podziwiając zmieniające się przy okazji przechodzenia w kolejne pory roku barwy Doliny. Postanowiłam przedstawić Wam ten bliski memu sercu region z perspektywy czterech pór roku. 

Kilka słów wstępu o Valle d’Aosta

Valle d’Aosta (Aosta Valley, Dolina Aosty, Val d’Aosta, Vallée d’Aoste ) to górski, częściowo autonomiczny region w Italii, usytuowany na północnym zachodzie kraju, zaraz przy granicy z Francją i Szwajcarią, od południa przytulony do włoskiego regionu Piemonte. Pomimo tego, że jest to najmniejszy region włoski, podzielony jest aż na 74 gminy (comuni). Stolicą jest urocze miasteczko Aosta.
 
 

Ze względu na swoje położenie i historię, oficjalnym językiem regionu, oprócz oczywiście włoskiego jest też francuski. Funkcjonuje tu też lokalny język Valdôtain (dialekt franco-provençal), sprawiający trudności w zrozumieniu nawet dla rodowitych Włochów. Te geograficzne i historyczne implikacje wpływają nie tylko na język tego regionu, ale i na całą jego kulturę i społeczeństwo. Przejawia się to chociażby w nazewnictwie wiosek i ulic – natkniemy się na więcej francuskich nazw. Na ulicach, sklepach, restauracjach i w innych miejscach publicznych rozmawia się jednak po włosku, ale wielu mieszkańców bez problemu przełącza się na francuski, co cieszy licznie przybywających z Francji turystów.

Valle d’Aosta oferuje wiele atrakcji, które pozwalają cieszyć się tym miejscem przez cały rok – od wycieczek związanych z czasami rzymskimi i średniowiecznymi, poprzez wspaniałe zamki i wieże, świetne trasy spacerowe i rowerowe, po oryginalną lokalną kuchnię, wyroby rzemieślnicze i imprezy gastronomiczne i kulturalne.

Zacznijmy więc od wiosny! 

Wiosna w Aosta

wiosna w dolinie aosty

Wiosna (Primavera) w Dolinie Aosty jest przepięknym okresem, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią aktywizują się fani turystyki pieszej, kolarstwa górskiego, jazdy konnej, czy pieszych wycieczek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, również osoby poszukujące ciszy i relaksu, czy te nie stroniące od dobrej zabawy.

Jeśli wybieracie się tutaj wiosną, można skorzystać jeszcze z ostatków sezonu narciarskiego. To też dobry moment na piesze wycieczki szlakami górskimi i trekking (sprawdź najlepsze trasy trekkingowe), gdyż temperatura pozwala skorzystać z ciepłego, ale wciąż świeżego dnia. Jeśli lubicie biegać, w dolinie znajdziecie w tym sezonie dużo maratonów górskich, których rozkład można sprawdzić tutaj. Wiosna przechodzi tutaj w lato jednak dość szybko i już na przełomie maja i czerwca można odczuć upały. Warto pamiętać, że im wyżej, tym chłodniej!

Lato w Dolinie Aosty

lato w dolinie aosty
Lato (Estate) w Dolinie Aosty potrafi być naprawdę gorące. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy pośrodku Alp i jeśli chcemy zażyć nieco świeżości, możemy zatrzymać się w jednej z wiosek położonej nieco wyżej, np. Courmayeur lub Cogne (dwie słynne wioski w Aosta Valley, popularne wśród turystów zarówno latem, jak i zimą ze względu na sezon narciarski). Lato to idealna pora na odkrywanie wspaniałych miejsc i szlaków Doliny Aosty, licznych jezior, wodospadów, wiosek i lasów. 
 
W Dolinie Aosty można uprawiać różne sporty, m.in.:
 • Trekkingi, w których można odkryć ponad 200 jezior, schroniska, biwaki, parki botaniczne i parki przyrody
 • Wspinaczka górska i możliwość zdobycia najwyższych szczytów Europy
 • Kolarstwo górskie
 • Rafting
 • Golf
 • Paralotniarstwo
Valle d’Aosta w lecie to nie tylko sport, ale także okazja do odwiedzenia marketów, udział w festiwalach i targach wiejskich (sagre – sprawdź ich daty na stronie) z degustacjami typowych potraw. Nie brakuje również wieczornych imprez na świeżym powietrzu, łącznie z głośną muzyką, drinkami i tańcami! 

Jesień w Valle d’Aosta

 
jesien w dolinie aosty
Jesień (Autunno) odmienia Valle d’Aosta w paletę kolorów pełną złotych krajobrazów. To dobry moment na zanurzenie się w historię, eksplorację rzemieślniczych skarbów Doliny Aosty, jak również jej smaków. Jesień w Dolinie Aosty to pora zbiorów jabłek, kasztanów, czas produkcji lokalnego bekonu i sera fontina.
 
Jesienią Dolina Aosty ma do zaoferowania wiele ciekawych aktywności, m.in.:
 
Oprócz tego, jesień to dobra pora na odwiedzenie wielu zamków w Dolinie Aosty, ciesząc się jeszcze bardziej ich magiczną atmosferą.

Zima w Dolinie Aosty

 
zima w dolinie aosty
Zima (Inverno) w Dolinie Aosty to raj dla fanów sportów zimowych, dzięki magicznie ośnieżonym wysokim szczytom Alp. Dla miłośników śniegowych atrakcji, Dolina Aosty ma wiele alternatyw:
 
 • Narciarstwo i snowboarding, w 23 różnych ośrodków narciarskich (800 km tras i 10 snowparków)! – zerknijcie na mapę ośrodków narciarskich
 • Narty biegowe
 • Rakiety śnieżne, narciarstwo biegowe
 • Aktywności na lodzie (wspinaczka, curling, hokej i łyżwiarstwo)
 • Heli-skiing,
 • Kite,
 • Freeride
Dodatkowo muszę nadmienić, że według mnie lokalna kuchnia Doliny Aosty najlepiej smakuje właśnie zimą, jako że zawiera wiele rozgrzewających (i niekoniecznie lekkich) dań. Po dniu pełnym aktywności fizycznych nie ma nic lepszego niż gorący posiłek w jednej z lokalnych restauracji.
 
A ci, którzy mają ochotę na odrobinę relaksu mogą nacieszyć się zimową aurą w jednym z górskich term i spa!
 
__
Jeżeli wybieracie się do Doliny Aosty i chcecie wiedzieć więcej o poszczególnych jej atrakcjach, zerknijcie koniecznie na bloga mojej imienniczki Agnieszki – Ciekawa Aosta. Aga od wielu już lat mieszka w Valle d’Aosta i jej blog skupiony jest na tym regionie właśnie.

To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie: