nauka języka włoskiego

14 rzeczy i cech, które pomagają w nauce języka (nie tylko) włoskiego

Nauka języka to plan długoterminowy, który wymaga pewnych poświęceń. Z pewnością wielu z nas zdarzyło się podjąć naukę i porzucić pomysł po niedługim czasie. Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, by opanować jakiś język, możesz odpowiednio się do tego przygotować. Sama uczyłam się języka angielskiego przez wiele lat (od czasów szkolnych), ale dopiero w ostatnich latach zaczęłam biegle się nim posługiwać. Od dwóch lat intensywnie uczę się też języka włoskiego. Postanowiłam więc podsumować swoje przemyślenia i doświadczenia i podzielić się z Wami listą rzeczy, które według mnie warto wziąć pod uwagę ucząc się języka obcego:

1. Deklaracja i nadanie priorytetu

Kiedy podchodzimy do nauki nowego języka, musimy podjąć decyzję, którą będziemy konsekwentnie realizować – “tak, chcę uczyć się tego języka”. Brzmi jak oczywista oczywistość, jednak w praktyce większość z nas polega w konsekwentnej realizacji. Dzieje się tak dlatego, że zaczynamy uczyć się języka bez podjęcia deklaracji wobec samych siebie i bez nadania temu celowi odpowiedniego priorytetu. Mówimy sobie: no niby chciałabym/chciałbym nauczyć się tego języka, ale mam mało czasu, pouczę się jak będę miał/a chwilę. I wychodzi z tego wielkie nic, bo zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia.

Jeśli nadamy nauce języka odpowiedni priorytet i zadeklarujemy, że jest to nasz cel, na którym nam zależy, wpiszemy czas na naukę w tygodniowy harmonogram, to będziemy na dobrej drodze. Najlepiej dzielić ten cel z kimś, z kim możemy sprawdzać postępy – z grupą, z drugą osobą, dzięki czemu trudniej nam będzie przełożyć lub pominąć lekcje.

2. Małe cele 

Podejmując naukę języka, warto rozbić sobie cele na mniejsze kroki – zamiast zakładać opanowanie perfekcyjnie języka w rok, lepiej obrać sobie za cel coś mniejszego, na przykład: chcę za kilka miesięcy podróżując do Włoch zamawiać w restauracji potrawy po włosku.

Dzięki temu duży cel, jakim jest opanowanie języka rozbity jest na mniejsze części, które łatwiej osiągnąć, a jednocześnie zmierzyć ich postęp. 

Na początku moja nauka włoskiego wyglądała podobnie – od przypadku do przypadku, uczyłam się kiedy “naszła mnie wena'” co jak możecie się domyślać, nie skutkowało w specjalnym rozwoju. Było tak dopóki nie zrobiłam z nauki języka włoskiego jednego z 2-3 większych osobistych celów na dany rok. Dzięki temu wpisałam w kalendarz regularne zajęcia, czas na język włoski, który małymi krokami przybliżał mnie do celu. 

3. Cierpliwość i akceptacja

Cierpliwość to chyba najmniej ulubiona cecha osób uczących się – chcielibyśmy wszystko od razu i szybko, a nauka języka niestety trwa. Podejmując się nauki, musimy mieć świadomość i zaakceptować fakt, że zanim będziemy biegle mówić w danym języku, potrzeba trochę czasu, a nawet parę lat. Kiedy to zaakceptujemy, będzie nam dużo łatwiej.

Czas to często rzecz, która demotywuje uczniów, jednak ja zawsze staram się myśleć w ten sposób: ten czas i tak kiedyś minie, a do tej pory mogę już mówić w tym języku! Dlatego nie warto rezygnować tylko dlatego, że coś zajmuje czas. 

4. Organizacja

Wraz z postępami nauki będziemy mieli coraz więcej materiałów. Dobrze jest znaleźć sobie swój sposób na przechowywanie notatek i katalogowanie materiałów – segregator, czy pudełko, w którym trzymamy materiały z odpowiednimi zakładkami, a w przypadku materiałów online – jedno miejsce, w którym możemy zapisywać ciekawe linki czy odnośniki. Jednocześnie warto testowac różne metody na naukę języka i zapamiętywanie i znaleźć swoje ulubione sposoby.

5. Systematyczność

Ta cecha idzie w parze z cierpliwością. Na początku uczyłam się języka włoskiego w takich “zrywach” – miałam problemy z systematycznością, uczyłam się wtedy, kiedy mi się przypomniało i kiedy akurat miałam wenę, po czym zapominałam o języku włoskim na parę kolejnych tygodni.

Zdałam sobie jednak sprawę, że to nie działa i nie ma sensu. Zapisałam się do Instytutu Włoskiego w Krakowie aby systematycznie uczyć się z nauczycielem i grupą. Wiedziałam, że jeżeli będę miała zarezerwowanych tych parę godzin tygodniowo, gdzie grupa się spotyka i poświęca czas nauce, to nie będę omijać zajęć (bo płacę na kurs) i małymi krokami będę coraz lepsza.

6. Otaczenie się językiem

Dobrze już od samego początku zapewnić sobie okazje do powtarzania słówek i zwrotów języka, którego się uczymy. Na początku robiłam to za pomocą fiszek – takich gotowych lub własnoręcznie robionych. Jednak im jestem na wyższym poziomie, tym naturalniej przychodzi mi otaczanie się włoskim – chociażby obserwując profile włoskie w mediach społecznościowych i czytając sobie różne artykuły w Internecie, nawet nie myśląc o tym, że poświęcam czas nauce.

Zobacz też: Kursy włoskiego we Włoszech – katalog szkół (+70 miejsc)

7. Prawo do błędów

Ucząc się języka musimy dać sobie prawo do popełniania błędów, kropka. Nie jest to łatwe i bardzo często próby uniknięcia błędów powodują, że włączy nam się blokada językowa (jestem na to żywym przykładem). Na początku będziemy robić błędy, tonę błędów, ale bez tego nie ma nauki. Prawda jest taka, że osoby, z którymi próbujemy rozmawiać, nie będą mieli nam za złe błędów, a raczej docenią fakt, że uczymy się ich języka. Nawet jeśli zaczną nas poprawiać, prawdopodobnie zrobią to w dobrej wierze.  

8. Kreatywność

Ucząc się języka musimy pozwolić sobie na kreatyność i mieć otwarty umysł. Język jest sam w sobie kreatywny i ucząc się go musimy eksperymentować, bawić się słowami, gramatyką, dźwiękami. Dobrze też jest sprawdzić na sobie różne metody nauki języka, otaczać się obrazami, fiszkami, poszukiwac gier w języku, którego się uczymy. Nauka języka to może być fajna zabawa, a nie katorga! 

9. Inicjatywa

Tworzenie sobie nowych okazji do korzystania z języka to ważny element nauki. Jeśli tylko siedzimy z nosem w książce, a nasza nauka kończy się wraz z jej zamknięciem, nauka będzie szła nam dużo wolniej i możemy nigdy nie przeskoczyć blokady językowej.

Oglądanie filmów w tym języku, spotykanie się z native speakerami, czytanie dodatkowych rzeczy to okazje do styczności z językiem, które sprawią, że szybciej wyczujemy język, to jak reguły i słówka, których uczymy się na lekcji działają w praktyce. Takie sytuacje zapadają w pamięć łatwiej niż materiały w książkach. Dodatkowo dzięki temu zaczniemy wyczuwać, co jest dla danego języka naturalne, a co nie. Z czasem wejdzie to w nawyk i posługiwanie się językiem stanie się bardziej naturalnie.

10. Ciekawość

W nauce języka nie chodzi o wkuwanie, a zrozumienie go – jego działania, mechanizmów, funkcjonowania. Język wiele mówi o sposobie myślenia i mentalności narodu, który się nim posługuje. Bądźmy ciekawi, zadajmy pytania DLACZEGO, dochodźmy do tego skąd biorą się jakieś słowa, dlaczego używamy ich tak, a nie inaczej, co oznacza jakiś zwrot i kiedy się go używa – szybko zaczniemy dostrzegać sieci połączeń między różnymi zwrotami, dzięki czemu łatwiej będzie nam je zapamiętać i kojarzyć ich znaczenie.  

11. Znajomość innego języka

Z mojego doświadczenia, znajomość innych języków obcych bardzo pomaga w nauce nowego języka –  niektóre słowa czasami mają swoje pochodne w innych językach, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać, możemy też porównać konstrukcje językowe i sposób budowy zdania, wychwycić różnice i podobieństwa między nimi. Jeśli nie znasz innego języka obcego, tak naprawdę możesz wykorzystać wiedzę na temat Twojego języka natywnego. 

12. Intuicja

Nie wiem czy zgodzą się ze mną nauczyciele języków obcych, ale wraz z postępami nauki języka, wytwarza się coś w rodzaju intuicji językowej – wyczuwamy co brzmi naturalnie w danym języku, a nie co, a im więcej obcujemy z danym językiem obcym, tym większe szanse, że intuicja będzie podpowiadać nam dobrze. 

13. Kontekst

Aby zrozumieć teksty w języku obcym, tak naprawdę nie musimy znać każdego słówka. Dobrze wytworzyć sobie nawyk rozumienia szerszego kontekstu czytając lub słuchając partii tekstu i próbować zrozumieć go bez konieczności tłumaczenia wszystkiego. Na początku może to przysparzać pewne trudności, jednak z czasem nauczymy się skupiać na szerszym kontekście, a w konsekwencji rozumieć coraz więcej, bez konieczności tłumaczenia każdego słowa, idiomu i zwrotu.

14. Różne style

Wraz z postępami w nauce, dobrze jest rozwijać w sobie umiejętność rozpoznawania różnych stylów wypowiedzi – formalnych, kolokwialnych, slangu – i sposobu korzystania z nich w zależności od sytuacji. Chyba najlepszą metodą na wychwycenie tych niuansów jest obcowanie z językiem mówionym w różnych sytuacjach. Z czasem będziemy mogli polegać na intuicji i pewne rzeczy po prostu będą dla nas brzmieć adekwatnie do sytuacji.


A jak to jest u Was – uczycie się języka? Sprawdzają się u Was te rzeczy?

 


To miejsce tworzymy wspólnie. Pozostańmy więc w kontakcie:


Ilustracje we włoskich klimatach banner